Co to jest koronarografia

Koronarografia to specjalistyczne badanie kardiologiczne, które polega na prześwietleniu naczyń połączonych bezpośrednio z mięśniem sercowym. Taki zabieg przeprowadza się w pracowni radiologicznej, jeśli istnieje ryzyko zwężenia tętnic wieńcowych, które zaopatrują serce w bogatą w tlen krew.

Jak przebiega koronarografia?

Koronarografia to badanie, które przeprowadzane jest w pracowni radiologicznej. Poradnia kardiologiczna Katowice wyposażona jest w sprzęt potrzebny do wprowadzenia kontrastu do naczyń wieńcowych, który pozwoli uwidocznić ich budowę na wykonanym zdjęciu rentgenowskim. Analizujący wynik badania kardiolog Katowice prywatnie będzie w stanie dokładnie poznać budowę tętnic wieńcowych i ocenić czy ich ewentualne zwężenie niesie ze sobą zagrożenie dla prawidłowej pracy mięśnia sercowego.

Kiedy wykonuje się koronarografię?

Poradnia kardiologiczna Katowice może zlecić wykonanie koronarografii jako podstawy diagnostyki choroby niedokrwiennej serca. Zmiany w budowie tętnic wieńcowych podejrzewa się także u osób z rozpoznaną dławicą piersiową, u pacjentów po przebytym zawale serce, u osób z ostrym zespołem wieńcowym, a także u pacjentów z wadą zastawki lub z niewydolnością serca. Na podstawie dokładnej analizy budowy naczyń wieńcowych kardiolog katowice prywatnie będzie mógł zlecić dalsze leczenie.

Jak przygotować się do zabiegu koronarografii?

O konieczności wykonania zabiegu koronarografii decyduje lekarz, który najczęściej zleca wcześniej wykonanie podstawowych badań kardiologicznych, do których zalicza się badanie EKG, badanie holterem oraz echo serca. Przed badaniem powinno wykonać się między innymi morfologię krwi. Zalecana się także przyjęcie szczepionki przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Koronarografia – przeciwwskazania przed zabiegiem

Koronarografia to badanie inwazyjne, dlatego też występują przeciwwskazania przed jego przeprowadzeniem u niektórych pacjentów. Do tej listy zalicza się między innymi ostra niewydolność nerek, a także obrzęk płuc i skaza krwotoczna. Zabiegowi koronarografii nie powinny być poddawani również pacjenci ze zdiagnozowanym zapaleniem osierdzia sercowego lub nadciśnieniem tętniczym, a także ci, którzy w ostatnim czasie przebyli udar mózgu. U niektórych pacjentów występuje również uczulenie na środki kontrastowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here