Gra na gitarze to wspaniałe hobby, ale jak szybko i skutecznie nauczyć się grać na gitarze?

Wspaniale jest grać na jakimś instrumencie. Jest to doskonałe hobby i dla starszych i dla młodszych i dla zaawansowanych muzyków i dla początkujących. Większość osób, które stoi przed dylematem jaki instrument wybrać, wybiera gitarę. Czy słusznie? Oczywiście, że tak. Gitara jest bardzo uniwersalnym instrumentem, na którym można grać różne style muzyczne. Oczywiście, nie jest to jej jedyna zaleta. Brzmienie gitary jest naprawdę bardzo ładne, nie za głośne i nie za ciche. Bez problemu można ćwiczyć w domu, czy nawet w bloku.

Oczywiście bardzo ważne jest to, jaką gitarę wybierzemy. Generalnie rzecz biorąc, gitary dzielą się na klasyczne, akustyczne i elektryczne. Dwie pierwsze służą do gry akustycznej, czyli bez wzmacniacza, ale różnią się dźwiękiem, budową i także nieco techniką gry. Gitara klasyczna ma nieco mniejsze pudło, szerszy gryf oraz nylonowe struny. Gitara akustyczna jest trochę większa, głośniejsza, ma metalowe struny, bardziej metaliczny dźwięk i węższy gryf. O ile gitara klasyczna przeznaczona jest raczej do gry muzyki klasycznej i gry solowej, na gitarze akustycznej gra się raczej akordami.

Większość ludzi, szczególnie tych, którzy miłują sobie ciężkie, elektryczne brzmienia rocka czy metalu, wybiera od razu gitarę elektryczną. Tylko mitem jest, że jest ona szalenie głośna. W rzeczywistości można kupić wzmacniacz słuchawkowy i mieć przesterowane brzmienie tylko w uszach. Jest to naprawdę świetne rozwiązanie. Drugim mitem jest, że zawsze powinno się zaczynać od innych gitar, a elektryczną zostawić na koniec. Jeżeli ktoś od razu czuje, że chce grać na gitarze elektrycznej, to niech taką kupuje od razu.

Osobna sprawa dotyczy tego, jak grać na gitarze. Tak naprawdę, uczyć się można gry i w szkole muzycznej i na ogniskach i na prywatnych lekcjach z prywatnym nauczycielem i w domu. Jeżeli ktoś ma pieniądze, to nauka z ekspertem jest zawsze lepsza, bo od razu dostrzeże on błędy, które popełniamy i w mig je skoryguje, ucząc właściwych nawyków i zadając odpowiednie ćwiczenia.

Żeby jednak było jasne, nie ma absolutnie nic złego w nauce samodzielnej, w domu. Zmieniła się tylko forma, bo kiedyś uczyło się z książek, a dziś raczej z internetu. Jest to wspaniała sprawa, bo oprócz tego, że dokładnie widzimy w jaki sposób złapać i jakimi palcami trzymać dany chwyt, to jeszcze od razu możemy usłyszeć, jak on prawidłowo wybrzmiewa. Najlepiej jest uczyć się grać powoli i przykładać największą wagę nie do szybkości, ale do techniki i precyzji. Dociskajmy struny mocno, palce niech będą skierowane pod kątem prostym, kciuk niech leży na tylnej części gryfu.

Świetną metodą nauki gry na gitarze, szczególnie na gitarze elektrycznej, są tak zwane tabulatury, których pełno w internecie. O ile mało kto z nas rozumie skomplikowany zestaw nutowy, to w skrócie mówiąc, tabulatura jest to obrazowy zapis tego, w którym momencie wcisnąć i który próg zagrać na której strunie. W ten sposób nie tylko nauczymy się techniki gry, ale i popularnych zagrywek, charakterystycznych dla różnych muzycznych stylów, które możemy potem dowolnie modyfikować pod własne potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here