Jak siać trawę?

Trawnik jest podstawową kwestią aranżacji każdego ogrodu. Samo założenie trawnika i jego pielęgnacja należy do prostych czynności. Jeśli dostosujesz wybraną mieszankę traw do odpowiadającej jej gleby, powinieneś cieszyć się uroczą zielenią Twojego ogrodu. Jak siać trawę, aby mogła ona współtworzyć niezwykły element aranżacji Twojego ogrodu? Stosuj się do poniższych wskazówek, a Twój ogród wzbogacony zostanie pełnią zieleni.

Gleba a sianie trawy
Aby trawnik nabrał odpowiedniej gęstości, przede wszystkim dostosuj mieszankę traw do gleby. W takim razie podstawową kwestią jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. By zostało ono odpowiednio dobrane, przede wszystkim powinieneś sprawdzić jaki odczyn pH ma Twoja gleba. Wszelkie niedobory powinieneś uzupełnić przy pomocy bogatych w minerały torfów czy nawozów. Bez tego Twój trawnik nie będzie idealny. Kolejną kwestią będzie dokładne przekopanie podłoża pod zasiew. W tym celu możesz wykorzystać szpadel lub inne nadające się do tego narzędzie. Pamiętaj, aby wysokość przekopu wynosiła 15-30 cm. Następnie powinieneś usunąć z podłoża wszelkie pozostałości np. te po budowie domu czy zwykłe kamienie. Pozbyć należy się także innych roślin mieszczących się w podłożu. Pozostawiając tego typu elementy w glebie, przyczynilibyśmy się do zaburzenia estetyki trawnika. W jaki sposób? Pozostawione szczątki kamieni czy roślin w podłożu zwiększyłyby pH gleby. Niestety nie wpłynęłoby to korzystnie na nasz ogród. Z czasem odczyn pH gleby uległby zwiększeniu, a to z kolei stworzyłoby idealne warunki do rozwijania się mchów, grzybów, a nawet chwastów.

Nawadnianie i wyrównanie terenu
Wewnątrz gleby warto zainstalować węże, które posłużą do regularnego zraszania trawnika. Pozwoli to na dostarczanie roślinom (nie tylko trawie) wody niezbędnej do ich wzrostu bez większego wysiłku. Gdy już umieścisz węże ogrodowe we wnętrzu gleby, w kolejnym kroku będziesz musiał ją odpowiednio wyrównać. W tym celu możesz wykorzystać zwyczajne grabie przeznaczone do uprawiania ogrodu. Najlepiej, aby były one metalowe. Pozwoli to na łatwiejsze wyrównanie gleby. Kolejnym etapem będzie nawodnienie ziemi, celem lepszego utwardzenia. Wystarczy wykorzystać wcześniej zamontowaną instalację, a następnie wałkować podłoże przy użyciu walca. Pozwoli to na utwardzenie gleby, a to sprawi, że trawnik nie ubije się pod naszymi stopami. Gdyby jedno wałkowanie nie przyniosło oczekiwanych efektów, zadanie te należy powtórzyć.

Sianie trawy
Ostatnim etapem będzie posianie trawy. Dokonuje się tego na płaszczyźnie w spadzie o kącie 5%. Spad ten powinien być w kierunku przeciwnym do posiadłości. Do siania trawy możemy wykorzystać siewnik bądź własne dłonie. Zakupioną mieszankę powinieneś rozsiewać na krzyż, w takiej ilości, jaką zaleca producent. Pamiętaj jednak, aby wysiew był dokonany dopiero po tygodniu od czasu nawożenia gleby. Po wszystkim powinieneś zakryć nasiona grabiami. Następnie wystarczy, że przewałkujesz podłoże ponownie, aby zabezpieczyć trawę przed spływem czy nasiona przed wywiewem wiatru. Podlej po wszystkim zasianą trawę. Ostatecznie pierwsze kiełki powinieneś ujrzeć w ciągu 10 dni od jej zasiania. Pierwszego skoszenia trawy dokonaj, gdy trawa wzrośnie na wysokość ok. 10 cm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here