katecheta

Katecheta jest osobą pracującą w szkole, która nauczę dzieci katechezy. Z reguły są to osoby świeckie, ale zdarza się również że są to duchowni. Oczywiście, aby móc zostać takim nauczycielem w szkole, należy spełniać odpowiednie wymagania oraz uzyskać skierowanie władz kościelnych. Jakie wykształcenie zawodowe powinien mieć przyszły katecheta? Jakie wymagania zawodowe stoją przed osobą, która zamierza nauczać katechezy w szkole? Przekonajmy się sami!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-katecheta-pracuj-jako-katecheta/

Jakie wykształcenie zawodowe jest potrzebne, aby zostać katechetą?

Aby prowadzić katechezę w szkole potrzebne nam jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne, a także teologiczne. Taką wiedzę dadzą nam wydziały teologii na uczelniach wyższych, te prywatne jak i kościelne. Nauka taki uczelni trwa 5 lat oraz kompleksowy sposób przygotowuje przyszłych katechetów. To znają oni wiedzę na temat dogmatów wiary chrześcijańskiej, katolickiej nauki społecznej, rozumienia Boga oraz metod ewangelizacyjnych. Takie przygotowanie będzie to również kolegium teologiczne, czy studia podyplomowe w teologii dla osób, które ukończyły bazowe studia na innych wydziałach. Teologia jest integralną częścią formacji duchowej w seminariach duchownych, które kształcą przyszłych duchownych. Jest to wykształcenie, które uprawnia do nauczania religii w szkołach.

Wymagania zawodowe stojące przed przyszłym katechezą

Takie wymagania dotyczą stopnia wykształcenia oraz kwalifikacji zawodowej katechetów, jeżeli chodzi o poziomie szkoły różnią się one między sobą. Możemy je podzielić na dwa różne segmenty:

Szkoły podstawowe oraz branżowej I stopnia

Żeby być nauczycielem w takiej szkole potrzebne nam są ukończone studia teologiczne, tytuł licencjata w Collegium oraz przygotowanie Pedagogiczne. Kwiatku duchowym wystarczy osiągnięcie czwartego roku seminarium oraz tytuł alumna.

Szkoła średnia oraz branżowa II stopnia

Na takim szczeblu potrzeba nam tytuł magistra teologii, przygotowanie pedagogiczne lub ukończone studia podyplomowe z teologii. Dodatkowo uczyć może również aulum na piątym roku seminarium oraz ksiądz diecezjalny.

Zobacz też: http://www.all-moto.pl/gdzie-szukac-zatrudnienia-jako-projekt-drog/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here