Jak nauczyć psa czystośći

Wielu właścicieli szczeniaków zastanawia się jak nauczyć psa czystości. Biorąc psa ze schroniska czy kupując go z hodowli, jest to jeden z głównych problemów. Sprawa jest jak się okazuje dosyć prosta. Trzeba jednak zainwestować w to trochę cierpliwości i czasu.
Pies tak jak niemowlę potrzebuje swojego rodzaju rutyny. Warto przyzwyczajać psa od małego, że powinien załatwiać się oraz jeść o stałej, wyznaczonej porze. Rutyna pozwoli psu, przyzwyczaić organizm do pewnych, stałych działań. Warto jednak wziąć poprawkę na to, że szczenięta w pierwszych trzech miesiącach życia nie mają dostatecznie wpływu na higienę, gdyż nie mają stuprocentowej kontroli nad potrzebami fizjologicznymi. Warto, przynajmniej na początku, wychodzić na zewnątrz z psem tak często jak tylko jest to możliwe.
Niektórzy kupują specjalne maty dla szczeniąt do nauki higieny. Jest to dobry, kilkuetapowy sposób. Pierwszym etapem jest pokazanie psu do czego taka mata służy. Pies musi załapać, że jest to jego nowa toaleta. Wystarczy obserwować pupila i w momencie kiedy szuka on miejsca do załatwienia potrzeb fizjologicznych, szybko przenieść go na matę, Jeśli uda nam się ta czynność kilka razy, pies na pewno szybko zrozumie o co chodzi. Jeśli szczeniak załatwia się już na matę , kolejnym etapem jest zabieranie maty, razem z pupilem na zewnątrz. Warto pamiętać o nagradzaniu psa za każde załatwienie potrzeb w odpowiednim miejscu.
Wielu psom wystarczą po prostu częste spacery, jeśli pies załatwia swoje potrzeby na zewnątrz, nagradzamy go jakimś smakołykiem. Psy to zwierzęta inteligentne, szybko uczą się co powinny robić. Nie należy pod żadnym pozorem bić psa, jeśli ten załatwi się np w domu. Pies po jakimś czasie nie jest w stanie skojarzyć za co dostał i co z robił źle. Uważa więc, że dostał za nic. Nie wolno również wycierać nosa w miejscy, które pies zmoczył. Nie przynosi to żadnych efektów a jedynie pogłębia problem. Jeśli jesteś posiadaczem ogródka lub ogrodu, dobrym sposobem jest nauka psa, załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, zawsze w tym samym miejscu. Trawnik będzie wyglądał zawsze idealnie a sporym plusem jest także to, że unikniesz niespodzianek. Możesz być pewien, że jeśli szczenię nauczy się załatwiać swoje potrzeby w wyznaczonym miejscu, jako dorosły pies już nie zmieni tego miejsca i zawsze trafi w to samo miejsce.
Przy odrobinie dobrej woli w łatwy i przyjemny sposób nauczyć pupila czystości. Niektórzy są zdania, że jeśli pies raz załapie, że załatwia swoje potrzeby na zewnątrz a śpi w domu, nigdy się nie pomyli. Dlatego, że psy także kochają czystość. Czasami trudniej jest nauczyć czystości pieska adopcyjnego. Zazwyczaj są to psy po przejściach, które nie rozumieją dlaczego ktoś ich porzucił. Warto zainwestować wtedy swój czas i jeśli np możesz wziąć urlop w pracy, nie zastanawiaj się. Psy z adopcji potrzebują czasu, miłości ale też muszą się oswoić z nowym miejscem. Na pewno bliskość z osobą, która zmieniła jego los na lepszy, pozwoli mu szybciej odnaleźć się w nowej sytuacji i lepiej załapać zasady panujące w nowym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here