Jak schudnąć po ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. To czas pełen radości, szczęścia i oczekiwania na narodziny swojego dziecka. Każdego nowego tygodnia monitorujemy swoją wagę i stopnień powiększania się brzucha, co pokazuje nam zaawansowanie ciąży. W tym wyjątkowym czasie bardzo ważne jest zachowanie zdrowego stylu życia. Nie można narażać się na stres, ani przesadny wysiłek. Należy pamiętać o umiarkowanej aktywności fizycznej (jeśli nie ma do tego przeciwwskazań), oraz o zachowaniu zdrowej diety.

Te podstawowe zasady zna każda kobieta, która planuje macierzyństwo. Kluczową kwestią jest zdrowa dieta, ponieważ kobieta w błogosławionym stanie powinna jeść dla dwoje, a nie za dwoje. Powyższe stwierdzenie burzy dotychczasowy przesąd, że przyszła mama powinna jeść dwa razy więcej.
W pierwszym trymestrze ciąży, dobowe zapotrzebowanie kaloryczne wcale nie wzrasta. Zwiększa się natomiast potrzeba witamin, a więc musimy dbać o jakość, nie o ilość posiłków.
W drugim trymestrze kobieta w ciąży powinna spożywać o 300 kcal więcej na dobę, a w trzecim trymestrze wartość ta wzrasta do 460 kcal.
Co jednak się stanie, jeśli nie jesteśmy w stanie oprzeć się zachciankom i nasza waga niefortunnie rośnie?
Wiele kobiet pozostaje z dodatkowymi kilogramami po ciąży. Jest to dość normalne zjawisko, ponieważ bez pomocy dietetyka bardzo ciężko jest wyliczyć ile tak naprawdę powinniśmy jeść podczas ciąży.

A więc jak schudnąć po ciąży?
Aktywność fizyczna mam po porodzie diametralnie wzrasta, ponieważ podczas dnia codziennego dochodzą nam dodatkowe obowiązki. Pielęgnacja noworodka, karmienie piersią, czy codziennie spacery z wózkiem stanowczo sprzyjają powrotowi do wagi sprzed ciąży. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, pomaga nie tylko mamie w powrocie do wymarzonej sylwetki, ale umożliwia również dziecku pooddychanie świeżym powietrzem. Podczas zwykłego spaceru do dziecka dochodzi wiele bodźców z zewnątrz, co sprzyja jego rozwojowi.
W każdym mieście organizowane są również zajęcia fizyczne dla kobiet po ciąży, na które można przyjść razem z dzieckiem. Takie zajęcia nie tylko poprawiają sprawność fizyczną mamy, ale umożliwiają również spotkanie się z innymi mamami, podzielenie się spostrzeżeniami, obawami dotyczącymi macierzyństwa i wsparciem na drodze do poprawy sylwetki.
Oprócz aktywności fizycznej, bardzo ważna jest również dieta i prawidłowe nawodnienie organizmu. 1,5 – 2 litry wody dziennie to stanowcze minimum, zwłaszcza kiedy karmimy dziecko piersią. Warto również zamienić 3 duże posiłki na 6 mniejszych w ciągu dnia. Pozwoli to równomiernie rozłożyć zapotrzebowanie kaloryczne i pozwoli na bieżąco spalić spożyty posiłek.
Zwróć uwagę, by spożywać dużo warzyw i owoców. Są one bogate w witaminy, minerały, oraz błonnik, który zapobiega zaleganiu treści pokarmowej w jelitach.

Każda kobieta przynajmniej raz w życiu marzyła o zmniejszeniu wagi. Ważne jest, żeby się nie zniechęcać, nawet jeśli oczekiwane efekty nie przychodzą od razu. Pamiętajmy jednak, że pozytywne nastawienia i wsparcie bliskich ma kluczowy wpływ na pomyślność naszych starań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here