Jednym z podstawowych parametrów w informatyce jest wielkość danych. Właściwie to każdy skrypt, plik czy instrukcja zajmują na dysku jakieś miejsce. Jeszcze nie tak dawno dyskietka o pojemności kilku megabajtów była szczytem technologii. Dzisiaj dane mierzy się najczęściej w terabajtach lub gigabajtach. Nasze dyski twarde są oczywiście odpowiedzialne za przechowywanie wszystkich danych. Ich podstawowymi parametrami są pojemność i prędkość zapisu/odczytu. Nie należy się kierować tylko pojemnością, ponieważ prędkość pracy dysku określa jak szybki będzie komputer. Nie jest to jedyny warunek, ale jeżeli dysk będzie pracował znacznie wolniej niż inne podzespoły, to będzie stanowił wąskie gardło i limitował prace procesora i pamięci RAM.
Oprócz dysków trzeba też pamiętać o prędkościach łącza internetowego. Generalnie internet z kabla jest szybszy niż bezprzewodowy. Najlepszy pod tym względem jest światłowód, ale nie wszędzie jest on dostępny. Również internet bezprzewodowy może mieć problemy z zasięgiem w terenie górzystym. Ważne że tak naprawdę twoje połączenie internetowe ma dwie prędkości. Pierwsza z nich to prędkość pobierania. Za każdym razem gdy ściągasz dane są one ściągane z tą prędkością. Nie chodzi tu tylko o pobieranie plików, ale także treści stron internetowych, reklam czy buforowanie video. Druga prędkość to prędkość uploadu. Określa ona jak szybko możesz wysyłać dane do internetu. Zazwyczaj jest ona znacznie mniejsza od prędkości pobierania, ponieważ użytkownicy domowi znacznie częściej pobierają dane niż wysyłają. Pamiętaj jednak że aby otrzymać jakiekolwiek dane z internetu przeglądarka najpierw musi wysłać zapytanie do serwerów DNS. Prędkość wysyłania musi być wystarczająca aby komfortowo korzystać z dostępu do sieci. Należy zwrócić uwagę, że jeżeli chcesz postawić w domu serwer to sytuacja się odwróci. Ludzie z całego świata będą łączyć się z twoim komputerem aby pobrać jego dane. W tym wypadku musisz zadbać o wystarczającą prędkość uploadu, bo inaczej nie będziesz w stanie wysłać wystarczającej ilości danych w jednostce czasu.
Warto oszczędzać miejsce na dysku. Możesz zmniejszyć rozmiar pliku przez spakowanie go do archiwum. Popularne formaty to rar i zip. To ile miejsca zaoszczędzisz zależy od rodzaju plików. Warto jeszcze wiedzieć jak zmniejszyć rozmiar filmu. Istnieje kilka opcji, ale wymagają one oprogramowania do obróbki filmów.
Można na przykład zmniejszyć rozdzielczość video. Popularne formaty to 144, 240, 480, 720, HD. Cyfry oznaczają ilość poziomych linii obrazu. Im więcej linii tym bardziej ostry obraz, za cenę większego zużycia miejsca na dysku. Oczywiście nie ma sensu ściągać filmu w rozdzielczości HD na urządzenie które obsługuje tylko rozdzielczość 720. Dodatkowe dane nie zostaną wykorzystane, a zajmą miejsce na dysku. Inną opcją jest zmniejszenie ilości klatek na sekundę. W ten sposób możesz zmniejszyć ilość wyświetlanych obrazów, co pozwoli ograniczyć ilość danych. Niestety mogą być widoczne pojedyncze klatki jeżeli zmniejszysz ten parametr za bardzo.