Jak zrobić kapuśniak?

Kapuśniak to naprawdę wspaniała potrawa, bardzo charakterystyczna dla naszej rodzimej kuchni polskiej. Wszyscy kojarzymy ją ze swoim dzieciństwem, kiedy to takie danie przyrządzały dla nas nasze babcie i mamy. Teraz, w życiu dorosłym, musimy sobie radzić samodzielnie, więc jeśli mamy ochotę zjeść chociaż łyżkę gorącego kapuśniaka, do wyboru otrzymujemy dwie opcje – albo udać się na niego do restauracji i liczyć się z tym, że podawany w niej kapuśniak niczym nie będzie przypominać naszej ukochanej zupy z dzieciństwa, lub spróbować go wykonać własnoręcznie. A jak zrobic kapusniak, by jak najlepiej imitował on to danie, w którym zakochaliśmy się już wiele lat temu?

Tworzenie swojego pierwszego w życiu kapuśniaka rozpoczniemy od przygotowania mięsa do zupy. Wybierzmy takie, za którym sami przepadamy najbardziej – może to być np. tłusty boczek (koniecznie wędzony i surowy) i pół kilograma wieprzowych żeberek, które podkręcą smak naszej zupy i wydobędą z niej tą całą najważniejszą głębię. Mięso dokładnie opłuczmy pod bieżącą wodą i pokrójmy w mniejsze kawałki, umieszczając je następnie w sporym garnku i zalewając zimną wodą. Dodajmy do wywaru odrobinę soli i postawmy naczynie na kuchence, doprowadzając wodę do wrzenia. Mięso powinniśmy gotować przez niecałą godzinę, cały czas zbierając z powierzchni wody nadmiar szumowin, które bezustannie będą się na niej pojawiać. W czasie, w którym nasze mięso będzie samo się przyrządzać, możemy zająć się warzywami. Ulubione jarzyny (marchewkę, selera i pietruszkę) dokładnie oczyśćmy, osuszmy, obierzmy i pokrójmy na mniejsze cząstki. Wrzućmy je razem z jedną nieobraną cebulką do gotującej się już zupy i postarajmy się ją jakoś przyprawić. Możemy zastosować tutaj dokładnie te same przyprawy, których używamy w celu poprawienia smaku rosołu – będzie to pieprz, sól, liści laurowy oraz ziele angielskie. Zmniejszmy odrobinę ogień i gotujmy nasz udoskonalony wywar przez następne pół godziny. W tym czasie zabierzmy się za przygotowywanie ziemniaków. Obierzmy je lub oczyśćmy z występujących na nich zanieczyszczeń i pokrójmy w drobne kawałeczki. Umieśćmy w zupie, zamieszajmy całość i ponownie doprowadźmy do wrzenia, a następnie zmniejszmy ogień i pozostawmy na nim garnek przez około dziesięć minut. Teraz nadszedł czas na zastosowanie głównego składnika naszego wspaniałego wywaru. Poszatkowaną kiszoną kapustę przepłuczmy pod bieżącą wodą i umieśćmy w garnku razem z dodatkowymi przyprawami – kminem rzymskim i majerankiem. Po upływie kolejnych dwudziestu minut możemy wyciągnąć z garnka wrzucone do niego wcześniej warzywa i dodać do niego podsmażony na suchej patelni boczek. Taką zupę moglibyśmy jeść od razu, ale jeśli wolimy nieco bardziej gęste wywary, dodajmy do niej niewielką ilość mąki lub śmietanki. Nasz pierwszy kapuśniak jest już gotowy!

Nawet jeśli nie przepadamy za spędzaniem wolnego czasu w kuchni, powinniśmy umieć przygotować sobie tych kilka podstawowych potraw. Pyszny kapuśniak niejednokrotnie zrobi wrażenie na naszych gościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here