Nowoczesne płytki łazienkowe

We współczesnych łazienkach liczą się przede wszystkim dwie ważne cechy: funkcjonalność oraz estetyka. Pierwszą z tych cech można uzyskać za pomocą odpowiedniego dobrania elementów wyposażenia pod względem upodobań czy wielkości. Na drugą wpłynie kompleksowy, uzyskany wygląd pomieszczenia, w tym dobór płytek.

Płytki jako element funkcjonalny

Płytki łazienkowe wykonane z ceramiki to nadal przede wszystkim element niezbędny do funkcjonalnego wyposażenia pomieszczenia. Mają szereg zalet, które sprawiają, że doskonale chronią ściany i posadzkę w łazience, czyli w miejscu często i intensywnie użytkowanym.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na odporność płytek na uszkodzenia mechaniczne. Ścieranie, zadrapania, pęknięcia – odporne są na każdy rodzaj uszkodzenia, dzięki czemu przez długi czas utrzymują tak samo piękny wygląd. Jednocześnie doskonale chronią elementy, które są nimi wyłożone, jak obudowa wanny, ściana czy podłoga.

Następnie należy zwrócić uwagę na ich mały stopień nasiąkania wodą. Łazienka to zawsze pomieszczenie narażone na wysoką wilgoć i zachlapanie wodą. Niskie nasiąkanie pozwala na zachowanie ich w dobrym stanie, bez zniszczeń, a także chroni powierzchnię ścian i podłogi przed pleśnią.

Płytki jako ozdoba

Oprócz tego, że płytki mają za zadanie chronić łazienkę i znajdujące się w niej elementy wyposażenia, mają także ją ozdabiać. Dlatego też należy dobrać je do wielkości, kształtu oraz rodzaju pomieszczenia. Jeśli łazienka jest malutka, zazwyczaj polecane są większe płytki, które pomogą w jej optycznym powiększeniu. Co więcej, warto wówczas postawić na klasyczny, prostokątny lub kwadratowy kształt, który nie sprawia wrażenia zbyt dużej ilości przytłaczających linii – fug – w całej łazience. Lepiej postawić też na jasne kolory.

W przypadku większych łazienek możemy popuścić wodze fantazji i zdecydować się niemal na dowolne rozwiązanie. Nawet jeśli sięgniemy po małe płytki, nietypowe kształty i intensywne kolory nie będą tutaj powodować optycznego pomniejszenia pomieszczenia, a za to nadadzą mu ciekawego charakteru.

Nowoczesne płytki, których na pewno nie przegapisz

Istnieje wiele rodzajów płytek ceramicznych do łazienki, które mogą zwrócić twoją uwagę. Warto dobrać je nie tylko pod względem wyżej wymienionych cech, ale też dopasować do tego, jaki ostateczny efekt i wygląd pomieszczenia chcemy uzyskać. Do łazienki w stylu vintage mogą sprawdzić się na przykład klasyczne, białe i czarne kafelki układane naprzemiennie albo płytki pełne intrygujących wzorów.

Najbardziej przyciągają jednak uwagę nowoczesne modele, w tym płytki ceramiczne 3D, które mają tak wykonaną fakturę, aby pod każdym kątem wyglądały nieco inaczej. W jednych miejscach są nieco cieńsze, w innych grubsze, co pozwala stworzyć z nich dekoracyjną i unikatową ozdobę. Dzięki nim łazienka będzie wyglądała, jakby w każdym miejscu nieco inaczej załamywało się w niej światło, tworząc niesamowite wzory na ścianach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here