zabawki dla kota

Kot domowy, jak każde zwierzę hodowlane, potrzebuje nie tylko uwagi i czułości ze strony swego opiekuna, ale również odrobiny rozrywki. Zapewnić ją możemy dzięki wykorzystaniu specjalnych zabawek dedykowanych dla kotów. Jakich dokładnie? Poniżej przedstawimy kilka pomysłów na zabawkę dla kota oraz podpowiemy – jak wybrać zabawkę bezpieczną i przyjazną naszemu pupilowi.

Kot i zabawka – nierozłączna para

O tym, że koty lubią się bawić, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Najlepiej wiedzą o tym opiekunowie młodych kociąt, które nie tylko psocą ile mogą, ale również „wchodzą na głowę” wszystkim domownikom. Na szczęście, jest kilka sposobów, by zaspokoić kocią potrzebę rozrywki oraz rozładować jego energię.

Najlepszym wyborem są oczywiście zabawki, które uruchamiają w kotach instynkt łowcy, drapieżnika. Bawiąc się takimi zabawkami, zachowują się niemal identycznie, jak dzikie koty podczas łowów na ptaki lub myszy. Dzięki temu naturalne popędy kotów zostają zaspokojone, a po zabawie – są zrelaksowane i szczęśliwe.

Do takich zabawek należą przede wszystkim wędki z piórkami oraz innymi elementami ogniskującymi uwagę kota. Przywiązane na końcu wędki, z łatwością podskakują gdy wprawiamy je w ruch. Wiele wędek pozwala nie tylko imitować zachowania myszy czy ptaków, ale także odgłosy wywoływane przez nie w czasie lotu. Dzięki temu kocia uwaga jest jeszcze bardziej skupiona na zabawie.

Myszki to zabawki, które z kolei imitują małe gryzonie – czyli jeden z ulubionych przysmaków dzikich kotów. Myszki i wędki dla kotów tworzą pod tym względem zestaw najbardziej podstawowych zabawek, który powinien znaleźć się w repertuarze każdej „kociary” i „kociarza”.

Szczególnie dobrze wypadają te myszki, które po naciśnięciu wydają delikatny, piszczący odgłos. Warto też wybierać te wykonane z pluszu, lub z innych materiałów miękkich i delikatnych w dotyku.

Zabawki interaktywne – dla zaspokojenia kociej ciekawości

Bardzo rozbudowaną grupę zabawek dla kotów tworzą zabawki interaktywne, którymi mogą się bawić samodzielnie, często bez udziału opiekuna. Są to zabawki angażujące jego uwagę w dużym stopniu, co pozwala opiekunom zająć się swoimi obowiązkami. Ponadto, zabawki interaktywne dostarczają kotom rozrywki gdy w domu nie ma opiekunów.

Jakie zabawki interaktywne najlepiej wybrać? Przede wszystkim warto rozważyć zakup kulek na przysmaki. Są to produkty, wewnątrz których umieszczamy porcje kocich smaczków. Podczas turlania, z kuli wydostają się przysmaki, które kociak może zjeść.

Labirynty to w przypadku wielu kotów zabawka idealna. Nie tylko lubią odnajdywać poukrywane w nich przysmaki, ale po prostu spędzać wewnątrz czas.

Maty oraz podusie węchowe to zabawki przyciągające uwagę kota poprzez emitowanie przyjemnych dla niego zapachów – na przykład kocimiętki lub waleriany. Wewnątrz mat można poukrywać przysmaki, których odnalezienie zajmie kotu odrobinę czasu.

Tory na piłeczki to obecnie jedna z najchętniej wybieranych kocich zabawek interaktywnych. Składa się z torów (które mogą tworzyć różne, mniej lub bardziej rozbudowane konstrukcje) oraz przemieszczającej się po ich powierzchni piłeczki. Za pomocą łapki kot wprawia ją w ruch, a następnie obserwuje jej przemieszczanie się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here