Usuwanie znamion

Znamiona na skórze to problem, który dotyka bardzo wiele osób na całym świecie. Według danych statystycznych każda osoba posiada nawet 20 znamion barwnikowych. Takie znamiona na skórze mogą być już od samego urodzenia bądź tworzyć się nieco później. Często do utworzenia się znamion dochodzi w okresie dojrzewania, a nawet w wieku dojrzałym. U zdecydowanej większości osób jest minimum jedna zmiana barwnikowa określana jako dysplastyczna, która wymaga uważniejszej obserwacji przez specjalistę dermatologa.

Nie wszystkie znamiona nadają się do natychmiastowych interwencji chirurgicznych, a wręcz przeciwnie. Zdecydowana większość znamion nie jest groźna i można z nimi poprawnie funkcjonować przez całe życie. Przy temacie znamion trzeba zachowywać nie tylko zdrowy rozsądek, ale i czujność w zależności od okoliczności. Dlaczego w niektórych przypadkach warto zdecydować się na usunięcie znamion? Dlaczego warto zdecydować się na usuwanie znamion w Warszawie? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Jak powstają znamiona?

Znamiona barwnikowe, czyli tak zwane pieprzyki, to zbudowane z namnażających się stopniowo komórek barwnikowych skóry nazywany melanocytami. Zróżnicowanie znamion jest naprawdę ogromne. Wyróżniamy znamiona o regularnym kształcie, wyraźnie odgraniczone od reszty powierzchni skóry bądź mające postrzępione, nieregularne krawędzie. Zabarwienie znamion może być brązowe, czerwone, czarne, niemal w naturalnym odcieniu skóry bądź czasami niebieskawe.

Z wieloma pieprzykami wiele osób przychodzi na świat i są to zmiany na skórze zaliczane do grona znamion wrodzonych. Pozostałe znamiona – nabyte, tworzą się z reguły pod wpływem nadmiernej ekspozycji naszej skóry na promieniowanie ultrafioletowe UVB oraz UVB. Trzeba oczywiście wspomnieć także o zróżnicowaniu geograficznym oraz rasowym, które decyduje w znaczącym stopniu o tworzeniu zmian barwnikowych.

W naszej szerokości geograficznej oraz przy uwzględnieniu jasnej karnacji, która podatna jest na poparzenia słoneczne, przebarwienia oraz znamiona wśród dużej części osób zbierają prawdziwie śmiertelne żniwo. Usuwanie znamion w Warszawie i w innych polskich miastach jest z reguły bezbolesne i wykonywane przez doświadczonych specjalistów, dla których dobro pacjenta jest zawsze wartością najwyższą.

Czy pieprzyki i znamiona są zagrożeniem?

W zdecydowanej większości przypadków pieprzyki są bardzo łagodne i jeśli zachowamy prawidłowy styl życia, nigdy nie będą dla nas wiązały się z dużym zagrożeniem. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że są rozmaite czynniki ryzyka, które mogą powodować rozwijanie się czerniaka z istniejących znamion. Mogą one także pojawiać się w miejscach, w których wcześniej żadnych zmian skórnych nie było.

O tym, jak dużym zagrożeniem dla naszego organizmu jest konkretny pieprzyk lub znamię, decyduje lekarz dermatolog. Część zmian uznawana jest przez specjalistów za bezpieczne i można z nimi funkcjonować przez całe życie. Z kolei część znamion trzeba nieustannie kontrolować, aby nie zamieniły się w postać złośliwą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here