Zmiana nazwiska – wszystko, co warto wiedzieć

0
2547

Zmiana nazwiska w Polsce nie jest ani trudna, ani droga. Z drugiej strony należy pamiętać, że nazwisko musi spełniać określone wymogi, a sama zmiana musi być sensownie umotywowana.

Zacznijmy od ceny

Samo złożenie dokumentów i wniosku kosztuje równe 5 zł. Sama zmiana nazwiska to już 30 zł. Czasami potrzebne będą też inne opłaty takie jak: ustalenie pisowni i brzmienia nazwiska – łącznie 30 zł. Wymagane będzie też czasami poświadczenie własnoręczności podpisu – 4 zł za każdy podpis. Minimalny więc koszt zmiany nazwiska to 35 zł a maksymalny to ok. 80 zł.

Jak umotywować zmianę?

Otóż sama chęć nie wystarczy. Musimy mieć dobry powód. Prawo nie reguluje jednak ściśle jak zmienić nazwisko i dlaczego więc dużo zależy od samego urzędu, w którym będziemy składać papiery.

Zgodnie z prawem, nazwisko można zmienić, gdy aktualne nazwisko człowieka ośmiesza lub podważa jego godność ludzką.

Takim nazwiskiem może być, chociażby „Murzyn”, gdyż słowo to może być uważane za obraźliwe czy śmieszne.

Inne powody umożliwiające zmianę to:

– nazwisko ma niepolski wydźwięk
– nazwisko przypomina imię np. „Marek”
– używa się praktycznie innego nazwiska, pseudonimu

Możliwy jest także powrót do wcześniejszego nazwiska, zmiana nazwiska na nazwisko swojego dziecka czy przybranie nazwiska członka rodziny.

Jakie nie może być nazwisko?

Przede wszystkim nie może być to nazwisko historyczne a dokładniej takie, które jakiegoś powodu stało się sławne. Przykładem może być: „Kopernik” Takie próby będą automatycznie odrzucane. Nie będzie to jednak obowiązywać, gdy ktoś z naszej rodziny będzie posiadał sławne nazwisko. Będziemy musieli to jednak udowodnić.

Odrzucone będą także nazwiska zagraniczne, ale jest wyjątek. Jeśli mieszkamy za granicą, to możemy zmienić nazwisko na typowe dla danego kraju, jeśli obecne, z jakiegoś powodu, nas dyskryminuje.

Propozycja nazwiska zostanie też odrzucona, jeśli będzie podejrzenie, że osoba będzie je wykorzystywać do działalności przestępczej lub dzięki niemu będzie chciała uniknąć odpowiedzialności karnej.

Kto może się starać o zmianę?

Przede wszystkim każdy obywatel Polski.

Uprawnieni są także obcokrajowcy bez obywatelstwa w żadnym państwie, zamieszkujący na terenie RP.

Mogą starać się również osoby o statusie uchodźcy, ale jedynie, gdy występują poważne powody do zmiany.

Gdzie złożyć papiery?

Wniosek i dokumenty należy złożyć do kierownika urzędu stanu cywilnego w miejscu naszego zameldowania.

W przypadku długotrwałego pobytu za granicą należy kierować się do urzędu konsularnego. Można też sprawę załatwić listownie, ale z zastrzeżeniem opatrzenia podpisu poświadczeniem notarialnym.

Jakie papiery dostarczyć?

W większości przypadków wystarczy sam wniosek z załącznikami.

We wnioski należy wpisać swoje dane osobowe: aktualne imię i nazwisko, nazwisko rodowe, numer PESEL, adres zameldowania lub adres pobytu tymczasowego.
Następnie zamieszczamy imię i nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana. Uzasadniamy.
Na końcu odpisy zupełne stanu cywilnego swojego oraz swoich małoletnich dzieci, jeśli im też chcemy zmienić nazwisko.

Kwestia dzieci

Zmiana nazwiska może rozciągać się na dzieci. Tak to będzie w przypadku gdy nazwisko zmienią oboje rodzice. W przypadku jednak jednostronnej zmiany potrzeba będzie jeszcze zgoda drugiego rodzica. Bez tej zgody można się obejść jedynie w przypadku, gdy drugi z rodziców ma ograniczone prawa rodzicielskie. Jeszcze inna sprawa występuje, gdy dziecko skończy już 14 lat. Wtedy wymagana będzie również zgoda dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here