5 kwestii, o których warto pamiętać podczas wyboru ryb do akwarium

Twoim marzeniem od zawsze było domowe akwarium pełne kolorowych rybek? Wybór zbiornika i jego mieszkańców powinien być dobrze przemyślany. Spontaniczne zakupy czy też dobór gatunków na podstawie ich wyglądu może skończyć się sporymi problemami z kondycją ryb. Z tego powodu należy dobrze przygotować się do wizyty w sklepie zoologicznym. Sprawdź, czym warto kierować się podczas wyboru ryb akwariowych.

Wymagania ryb dotyczące warunków w akwarium

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się nieco więcej o preferencjach ryb dotyczących warunków panujących w zbiorniku. Należy sprawdzić jaka woda do akwarium odpowiada poszczególnym gatunkom. Dotyczy to nie tylko kwestii tego, czy woda powinna być słodka, czy też słona. Ryby mają też dość określone wymagania dotyczące m.in. temperatury, pH i twardości wody. Ponadto warto zwrócić uwagę na rodzaj roślin, podłoża i kryjówek.

Rozmiar akwarium a liczba mieszkańców

Gęstość obsady ryb w akwarium powinna zależeć od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście pojemność samego zbiornika. Im więcej litrów wody zmieści się w akwarium, tym teoretycznie więcej rybek można w nim umieścić. Należy jednak pamiętać, że średnio na jednego mieszkańca powinno przypadać około 5 litrów wody. Dość istotna może być również wysokość zbiornika. Poszczególne gatunki mogą bowiem preferować różne piętra. Należy zatem zadbać o to, żeby na żadnym poziomie nie było zbyt tłoczno. Ponadto ryby słodkowodne wymagają większego akwarium, ponieważ są bardziej ruchliwe niż gatunki słodkowodne.

Preferencje dotyczące towarzystwa w zbiorniku

Podczas zakupów należy wziąć pod uwagę również to, czy wymarzone rybki wolą żyć w stadzie, czy też raczej są samotnikami. Należy upewnić się także, czy wybrane gatunki będą żyć w zgodzie. Należy unikać przede wszystkim sytuacji, w których w jednym zbiorniku mieszkają drapieżniki i ich potencjalne ofiary. W przypadku stad warto też dowiedzieć się nieco o proporcjach dotyczących płci osobników.

Stopień trudności hodowli gatunku rybek

Początkującym akwarystom poleca się wybór rybek, które nie mają dużych wymagań i są dość łatwe w hodowli. Takim gatunkom często wystarczy zapewnić bardzo podstawowe warunki, problemem nie powinna być też kwestia wyboru pokarmu z oferty sklepu internetowego Aquael.pl. W przypadku większego doświadczenia można śmiało zdecydować się na bardziej wymagające rybki. Należy jedynie zastanowić się, czy dysponuje się odpowiednią ilością czasu potrzebnego na opiekę nad takimi gatunkami.

Budżet na założenie i utrzymanie akwarium

W przypadku chęci założenia akwarium zdecydowanie należy wziąć pod uwagę swoją sytuację finansową. Na początek warto przygotować kosztorys dotyczący zakupu zbiornika, niezbędnych elementów wyposażenia i wymarzonych rybek. Następnie dobrym pomysłem może być przemyślenie ewentualnych kosztów związanych z hodowlą konkretnego gatunku, czyli np. zużycie prądu na ogrzewanie i filtrację wody, pokarm dla rybek czy też preparaty zapewniające czystość zbiornika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here