Jak wybrać notariusza

Obecnie wybór notariusza jest znacznie prostszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Taksa notarialna

Pierwszym istotnym aspektem jest oczywiście wysokość opłaty notarialnej. W najprostszym możliwym ujęciu jest to maksymalna opłata, jaką za daną czynność notariusz może pobrać od klienta.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie porównanie przynajmniej kilku ofert osób wykonujących omawiany zawód. Jak wiadomo, w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego nie zawsze klient będzie miał wybór. Deweloperzy często wskazują notariuszy.

Czy warto kierować się ceną?

Zalecane jest odwiedzenie wcześniej kancelarii notarialnej. Dzięki temu osoba zainteresowana będzie miała całkowitą pewność, że spełnia ona jej oczekiwania. Należy mieć świadomość, że bardzo duża liczba klientów sprawdza oceny wybranych notariuszy w sieci. Istotne znaczenie będzie miała także elastyczność osób wykonujących omawiany zawód.

Bardzo często zdarza się, że dana osoba nie może wziąć dnia wolnego w tygodniu. Jedynym akceptowalnym terminem jest weekend. Godny uwagi jest również fakt, że część biur notarialnych ma bardzo wąskie specjalizacje. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz więcej notariuszy zajmuje się tylko podpisywaniem różnego rodzaju dokumentów związanych ze sprzedażą i zakupem nieruchomości.

Jakie kwestie warto jeszcze uwzględnić?

Rekomendowane jest zapytanie swoich znajomych lub członków rodziny, czy znają przypadkiem notariusza, którego mogliby polecić z czystym sumieniem. Warto oczywiście sprawdzić doświadczenie danej osoby. Jak wiadomo, kancelarie, które działają na rynku od kilku lat, mogą zagwarantować bardzo wysokiej jakości obsługę, która będzie niezwykle pomocna w trakcie prowadzenia ważnych spraw dla klienta.

Nie można oczywiście zapomnieć o lokalizacji kancelarii notarialnej. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie postawienie na notariusza, który oferuje usługi na bardzo wysokim poziomie, a także jego biuro zlokalizowane jest możliwie najbliżej. Istotne znaczenie ma także czas oczekiwania na wizytę u osoby wykonującej omawiany zawód. Niektóre kancelarie są w stanie zaproponować szybszy termin, jeżeli dana sprawa jest ważna dla klienta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here