Czas na masę!

Jesień. Pora roku, podczas której zaczynamy się coraz szczelniej i grubiej ubierać, chroniąc się przed nieprzyjazną aurą. A skoro jesteśmy już bardziej zasłonięci niż odsłonięci, to świetny moment na zwiększenie swoich rozmiarów bez obaw, że ktoś ujrzy naszą bardziej otłuszczoną sylwetkę. Jesień to czas na masę! W dodatku zimniejsza pogoda bardziej sprzyja spożywaniu obfitszych w kalorie posiłków, aby wyrównać utratę ciepła spowodowaną jesienną aurą. A bardziej kaloryczne posiłki sprzyjają nabieraniu masy ciała. Właśnie dlatego teraz słowami klucz, które spędzają sen z powiek właścicielom sklepów z odżywkami oraz właścicielom siłowni to: masa, gainer i kreatyna.
Podczas gdy gainer jest generalnie łatwym w stosowaniu i wyjaśnieniu jego działania produktem – ot po prostu więcej węglodowanów = więcej kalorii – kreatyna jest już bardziej złożoną w działaniu substancją.
Kreatyna jest związkiem organicznym dającym nam trzy zasadnicze korzyści.
1) Poprawa wydolności. Ułatwia ona zwiększenie objętości ćwiczeń zarówno areobowych jak i anareobowych. A wiadomo, że w wielu przypadkach im więcej tym lepiej.
2) Większa odporność na zmęczenie. Tutaj sytuacja jest analogiczna i sprawia, że możemy dłużej trenować, biegać i ogólnie wydajniej pracować.
3) Powoduje szybszy przyrost masy mięśniowej. Na podstawie wielu badań oszacowano, iż powoduje przyrost beztłuszczowej masy ciała w ilości ok 1 do 1,6 kg w przeciągu 4-11 tygodni intensywnego treningu, połączonego oczywiście z prawidłową dietą.
Kreatyna jest w dodatku bardzo bezpiecznym środkiem oraz szalenie tanim (nawet jak na standardy rynku suplementów diety). Pozostaje jedynie pytanie jak brac kreatyne?
Otóż odpowiedź na to pytanie wcale nie musi być taka oczywista. Jest kilka sprawdzonych modelów przyjmowania tego specyfiku. Ich sposób jest uzależniony od paru istotnych informacji na temat tego czego od niej oczekujemy oraz jakie są nasze aktualne osiągi i specyfika naszego ciała.
Najstarszą i będącą w odwrocie metodą jest stosowanie fazy nasycenia.
Polega ona na przyjęciu w paru pierwszych dniach stosowania ok 30g kreatyny dziennie aby wysycić mięśnie specyfikiem a następnie przez 5-8 tygodni przyjmować ok 5g na dzień aby podtrzymać jej poziom w mięśniach. Po fazie podtrzymania mamy zbliżoną długością fazę przerwy.
Następny sposób to podział na dni treningowe i nietreningowe. W dni wizyty na siłowni bierzemy dwie porcje po 5g, w dni odpoczynku jedna porcja 5g. W tym sposobie nie ma przerwy od przyjmowania kreatyny.
Kolejnym sposobem, zalecanym głównie dla sportowców wytrzymałościowych jest stałe stosowanie kreatyny w wysokości ok 3-5g na dzień. Wysycenie mięśni kreatyną jest powolniejsze ale bardziej długotrwałe.
Ostatnim sposobem jest stosowanie się do ilości kreatyny względem masy ciała. Jest to najbardziej precyzyjne wyliczenie ilości kreatyny jaką powinniśmy przyjmować. Na każdy 1kg masy ciała należy przyjąć 0,05g kreatyny. Jest to najbardziej optymalny i dostosowany do naszych różnych ciał sposób dawkowania.
Pozostaje nam jedynie wybrać się do sklepu, zakupić puszkę kreatyny, wybrać model stosowania i do boju! Czas na masę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here