Czochradło dla bydła

Czochradła to urządzenia mechaniczne wykorzystywane w celach hodowlanych. Choć ich posiadanie nie jest obowiązkowe, to jednak wielu hodowców decyduje się na włączenie czochradeł do wyposażenia swojego gospodarstwa rolnego. Urządzenie to będzie wykorzystywane przez zwierzęta zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Czochradła są szczególnie polecane w przypadku hodowli krów, które wykorzystują je do ocierania się bokami oraz grzbietem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry dostępnych czochradeł oraz podpowiadamy jak krok po kroku dokonać ich zakupu. 

Czochradła i ich zastosowanie w gospodarstwie rolnym 

Urządzenia nazywane czochradłami wykorzystywane są do zaspokajania naturalnych potrzeb behawioralnych zwierząt hodowlanych. Najczęściej zaopatrują się w nie hodowcy krów oraz innych zwierząt dużych rozmiarów. W naturalnym środowisku krowy ocierają się o takie obiekty jak konary drzew, gałęzie, płoty. W przypadku hodowli warto zagwarantować zwierzętom dostęp do urządzeń, które optymalnie zaspokoją ich potrzeby. 

Czochradła są szczególnie polecane do montażu w tych oborach, w których znajdują się krowy mleczne. Na zakup czochradła warto się zdecydować szczególnie, jeśli krowy mają tendencję do ocierania się o elementy wyposażenia znajdujące się w ich otoczeniu. Niestety, ale często kontakt z nieprzystosowanymi do tego przedmiotami prowadzi do powstawania ran i otarć. 

Rodzaje dostępnych czochradeł 

Wśród oferowanych produktów znajdziesz przede wszystkim dwie grupy czochradeł. W pierwszej znajdują się produkty szczotkowe, które nie wymagają dostępu do żadnego źródła zasilania ani napędu. Czochradło takie jest aktywowane przez zwierzę, które w momencie ocierania się o nie powoduje ruch obrotowy. Urządzenia manualne wyposażone są w liczne szczotki połączone prostym mechanizmem sprężynowym.

W drugiej grupie znajdują się czochrała elektryczne, nieco bardziej zaawansowane. Wymagają dostępu do źródła zasilania, a w ich konstrukcji znajduje się silnik elektryczny, odpowiedzialny za ich uruchomienie. Ponadto, czochradła takie mogą posiadać czujnik ruchu, rozpoznający obecność zwierzęcia. 

Zalety i kryteria wyboru czochradeł 

Każdy hodowca użytkujący czochradła wie, jak ważnymi są urządzeniami. Dzięki nim zwierzęta utrzymują higienę skóry na wyższym poziomie, eliminując potencjalne pasożyty lub ograniczając ich obecność. W przypadku krów mlecznych czochradła pomagają zwiększyć ich wydajność w produkcji mleka o nawet 12 procent (jest to skutek poprawionego krążenia krwi). Czochradła wpływają także na ogólne samopoczucie zwierząt oraz ich uczucie komfortu. Ponadto, w długim okresie użytkowania mogą doprowadzić do przyrostu wagi u poszczególnych egzemplarzy. 

Wybierając czochradło, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych spraw związanych z ich konstrukcją oraz użytkowaniem. Przede wszystkim warto upewnić się jaki jest rozmiar danego urządzenia oraz czy nadaje się do montażu w Twojej oborze. Kluczowy jest pod tym względem rozmiar samej szczotki – jej długość oraz średnica. Dla potrzeb montażowych warto też upewnić się jak jest waga oferowanych urządzeń (najczęściej mieści się w przedziale 50-80kg). Ważnym parametrem roboczym jest także prędkość pracy czochradła, mierzona ilością obrotów na minutę. Standardowe urządzenie elektryczne pracuje na poziomie 30 obrotów (rpm).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here