Jak leczyć katar

Katar potrafi być bardzo dokuczliwą dolegliwością. Kto w końcu lubi przez cały dzień dmuchać w chusteczkę? Jeśli też nie lubicie to warto zastosować się do poniższych porad jak i również dowiedzieć się o katarze nieco więcej.

Przede wszystkim katar do nazwa kolokwialna. W medycynie używają się terminu nieżyt nosa. Oznacza to zapalenie błony śluzowej nosa. Zaburza to prawidłowe funkcjonowanie naszego organu. To groźne, gdyż nos ma funkcję oczyszczania powietrza z wszelkich nieczystości oraz bakterii czy wirusów. Sam nieżyt nosa nie jest może straszną przypadłością, ale może spowodować poważniejsze konsekwencje.

Jak powstaje katar?
W trakcie nieżytu nosa zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych śluzówki. Przez to osocze krwi przedostaje się do jamy nosowej a później wydostaje się na zewnątrz jako wydzielina zwana katarem.

Jak wyleczyć katar?
Należy na początku uszczelnić jamę nosową. Pomoże w tym witamina C oraz wapń. Dzięki temu mniej wydzieliny powinno się przedostawać do nosa.
Często nieżyt nosa leczy się różnego rodzajami kropli do nosa. Należy jednak z nimi uważać, gdyż powodują one obrzęk śluzówki co może doprowadzić do zaniku błony śluzowej. Warto więc trzymać się zaleceń lekarza lub chociaż tych na ulotce.
Bezpieczniejszym rozwiązaniem będą tabletki. Nie niszczą bowiem śluzówki. Z drugiej strony różne tabletki najczęściej potrafią wywołać jakiś efekt uboczny. Wszystko więc z umiarem.
Lekki katar nie jest powodem do dużego niepokoju ale już wtedy należy mu przeciwdziałać i go leczyć. W przypadku ostrego nieżytu nosa zawsze warto udać się do lekarza.

Profilaktyka
Warto zdawać sobie z sprawę, że najczęściej katar ma podłoże wirusowe i sam w sobie zniknie gdy organizm upora się z infekcją.
Z drugiej strony nieżyt nosa, jak już wyżej wspomniałem znacznie obniża naszą odporność. Z tego powodu najważniejszym jest, aby się oszczędzać i starać się unikać bliskich kontaktów z ludźmi zarażonymi. Należy unikać również wychodzenia z domu i jak najwięcej odpoczywać. Zwyczajnie nie narażać się na cięższe dolegliwości niż tylko katar. Nie chodzi więc o zapobieganie nieżytowi nosa, ale o zapobieganie cięższym chorobom w trakcie kataru.

Higiena, czyli jak wydmuchać nos
Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że jest tylko jeden dobry sposób wydmuchiwania nosa. Najważniejsze, każdą dziurkę powinno wydmuchiwać się oddzielnie. W przypadku wydmuchiwania obu narażamy się na ryzyko infekcji uszu. Nie jest trudno zmienić nawyk wydmuchiwania dwoma dziurkami. Wystarczy kilkanaście razy pamiętać o dmuchaniu każdą dziurką z osobna aż wejdzie nam to w nawyk i nie będzie z tym wcale żadnego problemu.
Warto zwrócić też uwagę na chusteczki. Najlepsze są jednorazowe i tak też powinny być używane – jednorazowo. To dlatego, że po wydmuchnięciu zostawiamy na chusteczce dużo bakterii i nie powinniśmy pozwolić im ponownie dostać się do naszego organizmu.
Kolejną kwestią jest to, żeby w przypadku silnego kataru nie wydmuchiwać nosa zbyt mocno. Zwyczajnie podrażni nam to jeszcze bardziej śluzówkę a nie jest to wcale konieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here