Jak podłączyć router?

Czy wyobrażasz sobie życie bez internetu? Współcześnie ciężko to sobie zobrazować. Bezprzewodowe połączenia sieciowe są wykorzystywane w urządzeniach mobilnych i stacjonarnych. Aby utworzyć własną sieć domową, niezbędne okaże się wyposażenie mieszkania w router Wi-Fi. Często jednak tego typu sprzęt dostarczany jest przez naszego dostawcę internetu. Podstawową kwestią prawidłowego działania sieci jest dokonanie odpowiedniej konfiguracji. Jak tego dokonać? Możemy wynająć informatyka, który dokona niezbędnych ustawień, lecz informacje o tym, jak podłączyć router, są dostępne w tym tekście.

Podłączenie routera do sieci
By dokonać podłączenia routera do sieci, pierwszym elementem będzie wyciągnięcie sprzętu z opakowania i zapewnienie mu dopływu prądu. Podłącz więc zasilacz do routera, a następnie wepnij jego wtyczkę do gniazda z prądem. Kolejną rzeczą z kolei będzie podłączenie routera do sieci internetowej. Musisz odszukać kabel sieciowy, a następnie umieścić go w gnieździe, które zwykle jest oznaczone innym kolorem niż reszta. Dla 100% pewności gniazdo te powinno zawierać napis WAN w swoim obrębie. Gdy podłączanie sprzętu zostało zakończone, możesz przejść do konfiguracji.

Ustawienia i konfiguracja routera
Jeśli podpięcie routera zostało już dokonane, wystarczy teraz, że użyjesz komputera. Będzie on potrzebny do przeprowadzenia konfiguracji, która jest kluczową kwestią w utworzeniu domowej sieci internetowej. W tym celu wystarczy, że otworzysz jakąkolwiek przeglądarkę internetową, a następnie wpiszesz w pole adresu dokładnie ten sam adres, który widnieje na naklejce Twojego routera. Prawdopodobnie będzie to 192.168.1.1. Po zatwierdzeniu adresu na monitorze pojawi się puste pole loginu oraz hasła. Aby je uzupełnić, dane odnajdziesz na którejś z naklejek Twojego routera. Przeważnie hasło, jak i login to po prostu „admin”. Jeśli już się zalogujesz, będziesz mógł przejść do konfiguracji połączenia. Najpierw należy uzupełnić pole SSID. Oznacza ono nazwę Twojego routera. Odpowiednia jej nazwa ułatwia odszukanie utworzonej sieci przez urządzenia, które chcą się do niej dołączyć. Aby jednak zapobiec dostępu do sieci niepowołanym osobom, istnieją zabezpieczenia. W tym celu polecaną powszechnie ochroną jest WPA2-PSK. Gdy już ustawisz tę opcję, przejdź do utworzenia hasła, które przyszli użytkownicy sieci będą musieli znać, aby móc korzystać z sieci. Główne parametry potrzebne do konfiguracji powinien dostarczyć Ci dostawca internetu. Gdy wszystko zostanie już ustawione, wystarczy, że zapiszesz ustawienia i poczekasz, aż konfiguracja zostanie zakończona. Jeśli konfiguracja została zakończona, pora sprawdzić, czy przebiegła ona pomyślnie. W tym celu otwórz przeglądarkę internetową, a następnie wprowadź adres dowolnej, znanej Ci strony internetowej. Jeśli cały proces przebiegł pomyślnie, Twoim oczom ukaże się wskazana przez Ciebie strona internetowa.

Podłączenie routera jest czynnością, która nie wymaga wiedzy specjalistycznej. Jeśli jednak przy konfiguracji wystąpią jakiekolwiek problemy, warto skorzystać z pomocy dostawcy internetu. Możesz spróbować również dokonać ponownej konfiguracji. W tym celu będziesz musiał wprowadzić dane od nowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here