Jak zaoszczędzić podczas remontu

Z pewnością każdy marzy o życiu w zadbanym nowoczesnym domu. Niestety w rzeczywistości nie zawsze mieszkamy w pięknym domu. Nie ma jednak powodu żeby domu nie remontować. Remont to jednak bardzo szerokie pojęcie.
Przede wszystkim należy zdecydować jak duży to ma być remont. Trzeba się zastanowić co wymaga naprawy lub odświeżenia, na jak długo remont ma wystarczyć. Oczywiście będzie to zależeć od stanu technicznego budynku i od zasobności naszego portfela. Niezależnie od wielkości remontu, powinniśmy jednak szukać możliwości cięcia kosztów. Nie chodzi tutaj o oszczędzanie na materiałach, chyba że efekt remontu ma się zachować tylko na chwilę. Największe oszczędności można zyskać na fachowcach. Oczywiście dobry fachowiec kosztuje, ale to nie powód żeby nie negocjować ceny usługi. Im lepiej się orientujesz w budownictwie, tym lepiej będziesz w stanie oszacować koszt robocizny.
Negocjacje to tylko jedna z możliwości. Jeżeli masz pojęcie o majsterkowaniu możesz samodzielnie wykonać część prac. Niekoniecznie będzie to wymiana całego dachu, ale możesz wymienić żyrandole czy gniazdka. Nie trzeba do tego wynajmować elektryka, wymiana jest bardzo prosta. Pytanie brzmi jak podłączyć gniazdko?
Na początek garść podstawowych porad. Przed przystąpieniem do prac wyłącz prąd w danej części domu. Żeby wyłączyć prąd musisz znaleźć bezpieczniki. Najczęściej są one zlokalizowane w pobliżu urządzenia mierzącego pobór energii elektrycznej. Jeżeli nie wiesz który bezpiecznik za co odpowiada, to wyłącz bezpiecznik główny. Powinien się on znajdować na osobnym panelu i być odpowiednio oznaczony. Teraz upewnij się że prąd jest na pewno wyłączony. Podłącz do gniazdka jakiekolwiek urządzenie elektryczne. Jeżeli nie działa, to znaczy, że nie ma prądu. Na tym etapie z pewnością masz już plan gdzie powinno znajdować się gniazdko i jak poprowadzić przewód. Co do przewodu, musi on łączyć gniazdko z puszką elektryczną. Puszka to nic innego jak plastikowe pudełko, w którym łączy się przewody. Podłącz przewód zgodnie z kolorami w puszce i w ten sposób jeden koniec jest już zamocowany. Dobrym pomysłem jest umieścić puszkę w okolicach sufitu dokładnie nad gniazdkiem. Dzięki temu przewód będzie ustawiony pionowo. W efekcie gdy nie będzie już widoczny, nie trzeba się będzie zastanawiać jak biegnie, ponieważ będzie jasne że pionowo z góry na dół do gniazdka.
Sposób zamaskowania przewodu zależy od ściany i naszego gustu. Można go poprowadzić za panelami jeżeli takie są, lub kuć ścianę, włożyć przewód i zagipsować. Najmniej inwazyjnym rozwiązaniem jest listwa maskująca. Kiedy problem widocznego przewodu zostanie już rozwiązany czas nareszcie podłączyć gniazdko. Na początek należy się zapoznać z konstrukcją. Następnie podłączyć przewody do wolnych miejsc pamiętając, że masa musi zasilić bolec pośrodku gniazdka. Masa jest najczęściej kablem w żółto zielonym kolorze. Gdy kable są już na miejscu trzeba zakotwiczyć gniazdko w ścianie. Na koniec należy przykręcić zewnętrzny panel i mamy nowe gniazdko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here