W czasach XXI wieku – świecie ciągłego wyścigu szczurów i wyczerpującej walce o osiągnięcie czegokolwiek, depresja zbiera największe w dziejach plony. Jest to choroba towarzysząca załamaniom emocjonalnym. Choroba, która niestety, ale dziś pochłania coraz większą część społeczeństw. Jej początki mogą być niepozorne, a skutki tragiczne. Coraz częściej pojawia się pytanie jak poradzić sobie z depresją raz, a dobrze?
Pierwszym posunięciem, jakie powinniśmy wykonać, jest zapisanie się na jakiekolwiek zajęcia ruchowe. Leczenie depresji ruchem jest wykorzystywane w wielu klinikach w Niemczech. Nawet w przypadkach pacjentów, którzy są w bardzo ciężkim stanie. Początkowo terapeuci zmuszają takich pacjentów do podjęcia aktywności fizycznej, jednak po pewnym czasie pacjenci odzyskują energię i zainteresowanie życiem. Ruch automatycznie zmienia chemię mózgu. Zaczynają się wydzielać neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobry nastrój i odpowiedni do sytuacji poziom pobudzenia.
Równie ważne podczas leczenia depresji jest wsparcie bliskich. Należy pamiętać, że depresja jest efektem ogromnego cierpienia osoby chorej, ale także przynosi cierpienie bliskim, którzy zazwyczaj nie wiedzą jak zachować się w stosunku do osoby chorej. Rzucając hasła typu: „zmobilizuj się”, „weź się w garść”, „nie histeryzuj”, nie pomagają, a wręcz szkodzą, wpędzając osobę chorą w jeszcze większe poczucie winy. Prawdziwe wsparcie możemy okazać osobie chorej na depresję, próbując zrozumieć stan w którym się znajduje, rozmawiając, pomagając przy codziennych codziennościach i współczując w cierpieniu.
Jeśli depresja jest efektem trudnych wydarzeń w życiu, w tym utraty bliskiej osoby, podstawową formą leczenia jest psychoterapia. Niestety leki nie tłumią żałoby ani uczucia straty czy żalu. Pomimo leczenia farmakologicznego, te uczucia zostają i najlepiej jest przeżyć je nie tylko w gronie najbliższych, ale także przy wsparciu specjalisty. Najlepszym lekarstwem na trwałe pozbycie się negatywnych emocji jest znalezienie sposobu jak sobie z nimi radzić. W tym zaś pomaga psychoterapia.
Farmakologiczne leczenie depresji, dotyczy jedynie skrajnych przypadków – około pięciu procent osób chorych na depresję. Ta forma leczenia jest stosowana w ostateczności. Wtedy, gdy wysiłki chorego polegające na aktywności fizycznej i psychoterapii, nie dają żadnego rezultatu. Dopiero wtedy lekarz psychiatra podejmuje decyzję czy chory może leczyć się w domu, czy wymagana jest jego hospitalizacja. Przepisze on także odpowiednie leki antydepresyjne. Warto jednak wiedzieć, że owe leki nie przynoszą natychmiastowej ulgi. Aby uzyskać jakąkolwiek poprawę, niezbędne jest długotrwałe stosowanie farmaceutyków. Zazwyczaj dopiero po 4-6 tygodniach odczuwalne są pierwsze skutki zażywania leków antydepresyjnych i wciąż przyjmuje się je jeszcze przez trzy, do sześciu miesięcy już po uzyskaniu poprawy. Zabronione jest też odstawianie leków na własną rękę. Leki antydepresyjne należy odstawiać stopniowo, pod kontrolą lekarza specjalisty.