Wybór odpowiedniego kierunku studiów, łączy się z wieloma pytaniami, które każdego roku zadają sobie setki przyszłych studentów. Co chcę robić w życiu? W czym jestem naprawdę dobry? Gdzie widzę się za pięć, dziesięć, piętnaście lat w mojej karierze zawodowej? Co chciałbym osiągnąć i jak powinienem to zrobić?
Przede wszystkim, wybierając jakikolwiek kierunek studiów powinniśmy uwzględnić trzy kwestie. Po pierwsze, czy lubimy to robić? Po drugie – czy chcemy to robić? I po trzecie, jednak niemniej ważne, czy możemy to robić?
Mówi się, że najważniejsze w życiu jest robienie tego co się kocha. I że robienie tego co lubimy robić, nadaje życiu sens. Zanim jednak podejmiemy dezycję w tak ważnej kwestii, zastanówmy się przez chwilę czy aby na pewno mamy odpowiednie predyspozycje, umiejętności, talenty, których rozwinięcie podczas studiów, pozwoli nam zostać w wybranej dziedzinie profesjonalistami? A gdy już nimi zostaniemy to czy na pewno chcemy zajmować się tym do końca życia?
Oprócz tego, że musimy odpowiedzieć sobie na te z pozoru łatwe pytania, warto jest też przeanalizować rynek pracy. Jak wygląda teraz i jak może wyglądać w momencie, gdy będziemy kończyć studia? Jakich specjalistów potrzebujemy obecnie i jakich będziemy potrzebować za trzy czy pięć lat?
Prawda jest taka, że ukończenie studiów nie jest trudne, ale znalezienie pracy w zawodzie to już wyczyn. A więc jakie studia wybrać w 2018 roku, by po ich zakończeniu na pewno znaleźć pracę w zawodzie?
W 2018 roku jednym z najbardziej polecanych kierunków jest oczywiście informatyka, która zapewnia szerokie możliwości rozwoju zawodowego, praktycznie zerowy poziom bezrobocia po ukończeniu studiów i wysokie zarobki. Te czynniki przyciągają co roku wielu kandydatów na studia. Oczywiście konkurencja jest duża, ale również duży jest rynek pracy na którym później możemy działać.
Warto też zastanowić się nad studiowaniem automatyki i robotyki. Jest to kierunek studiów dedykowany w pierwszej kolejności ludziom, którym nie straszna jest nowoczesna technika, matematyka, programowanie i mechanika. Studia są dość wymagające, ale warto się do nich przyłożyć, gdyż ich pozytywne ukończenie do niemal stuprocentowa gwarancja sukcesu zawodowego.
Doskonałym rozwiązaniem dla humanistów, którzy nie chcą mieć problemu ze znalezieniem pracy po studiach jest wybór kierunków filologicznych. Obecnie dużą popularnością cieszą się języki skandynawskie, a także język arabski czy chiński. Absolwenci takich kierunków filologicznych chętnie zatrudniani są w międzynarodowych korporacjach.
Kierunki związane z finansami, analityką i rachunkowością już od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony kandydatów na studia. Trudno jednak dziwić się temu trendowi. Albowiem absolwenci bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy, a zapotrzebowanie na ich kompetencje stale rośnie.
Przed współczesnym światem największe wyzwanie stoi właśnie przed obszarem energetyki. Bardzo przyszłościowym kierunkiem jest więc energetyka i odnawialne źródła energii.
Oczywiście popularnością nieodmiennie cieszą się: kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny, a także prawo i administracja. Jak widać wybór jest dość szeroki i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.