Prywatność w Windowsie

Żyjemy w czasach, których bardzo lubimy się dzielić wszystkim ze wszystkimi na mediach społecznościowych. Zasypujemy naszą facebookową tablicę zdjęciami dzieci, ciekawymi wydarzeniami z naszego życia, masą zabawnych memów i innych pierdół. Co jeśli nie należymy do tego typu ludzi lub znaleźliśmy się w wyjątkowej dla nas sytuacji i chcemy by coś było wyłącznie dla nas?

Od czasu do czasu w naszym życiu pojawią rzeczy, które lepiej zachować w cieniu. Ważne dokumenty służbowe, pliki czy też zdjęcia które wolimy zostawić wyłącznie dla własnego użytku chowając je w głębi naszego laptopa. Warto zadać sobie wtedy pytanie jak zabezpieczyć folder hasłem?

Sposobów naturalnie jest kilka, ale na szczęście żaden z nich nie cechuje się zbytnim skomplikowaniem i na pewno każdy nawet mało zaawansowany użytkownik komputerów poradzi sobie ze zwiększeniem swojej prywatności.

Internet pełen jest programów, które posłużą nam pomocą w rozwiązaniu naszego problemu. Zdecydowanie godny polecenia jest ten o nazwie Folder Lock, który dostępny jest absolutnie za darmo. Minus, a w sumie minusik jest taki, że jego przystępność cenowa jest ograniczona czasowo.
Folder Lock pozwala na nałożenie hasła na wybrany przez nas folder bądź plik. Działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Dzięki temu jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze.

Kolejnym programem dzięki, któremu mamy pewność, że osoba niepowołana nie ujrzy naszych prywatnych lub związanych z pracą istotnych dokumentów jest Directory Password Security. Podobnie jak wyżej wymieniony program, daje możliwość nałożenia hasła na wybrany folder i tym samym pozwala na ochronę ważnych dla nas danych. Dodatkową jego zaletą jest integracja z menu kontekstowym.

To były najprostsze rozwiązania na zwiększenie prywatności, a teraz czas na te trochę bardziej skomplikowane. Spokojnie nie chodzi o sposoby rodem z Jamesa Bonda, a o dodanie folderu do szyfrowanego archiwum.

Potrzebny nam będzie jakiś program do kompresji plików. Najprostsze będzie pobranie znanego, lubianego i co najważniejsze darmowego programu o nazwie Win Rar. Po instalacji tego programu klikamy prawem przyciskiem myszki na interesujący nas folder i zaznaczamy opcję „dodaj do archiwum”. Następnie wyszukujemy zakładkę „zaawansowane” i potem już z górki. Klikamy w przycisk „wprowadź hasło”. W celu zwielokrotnienia bezpieczeństwa folderu ten program umożliwia nam nawet zaszyfrować nazwy wybranych przez nas plików czy folderów. Jest to opcja dla skrajnych przypadków, która nie powinna zainteresować przeciętnego użytkownika.

Na sam koniec ciekawostka, która pozwala zwiększyć bezpieczeństwo naszych dokumentów bez stosowania wyżej wymienionych sztuczek, ale w warunkach domowych może wywołać wielki gniew naszych dzieci, które także korzystają z tego samego komputera co my.
Chodzi o proste ustawienie hasła o które zawsze będziemy pytani podczas włączania laptopa.

Odszukujemy ikonkę „lupy” w prawym dolnym rogu pulpitu i wpisujemy frazę „Zmień hasło”. Widzimy teraz „Opcje logowania” i ostatnią z nich jest „dodaj hasło”. Wypełniamy 3 pola, które ukazały naszym oczom po wybraniu tej opcji i cieszymy się bezpieczeństwem całego naszego profilu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here