Jakie są grupy krwi?

Nie każdy z nas wie, jakie są grupy krwi. Czy taka wiedza może się na coś przydać? Z pewnością jest ona niezbędna dla lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych, którzy każdego dnia mają do czynienia z różnymi grupami krwi. Każdy z tych zawodów wymaga posiadania wiedzy o tym, jakie są grupy krwi. Lekarzowi nie wolno popełnić błędu, na przykład podczas przetaczania krwi pacjentowi. Taki błąd może kosztować życie pacjenta! Tego rodzaju czynności wymagają maksymalnego skupienia i nawet kilkakrotnego sprawdzania każdego kolejnego etapu.
Przeciętny człowiek nie zawsze wie, jakie są grupy krwi. Nie ma potrzeby posiadania takiej wiedzy. Wiele osób nie wie nawet, jaką sami mają grupę krwi! Dopiero kiedy jest to im potrzebne, są zmuszeni wykonać odpowiednie badania, dzięki którym dowiedzą się, jakie są grupy krwi i jaką grupę sami posiadają. W jakich sytuacjach ta informacja może okazać się przydatna? Grupa krwi jest potrzebna na przykład podczas przyjęcia pacjenta do szpitala przed operacją. To bardzo istotne, ponieważ przy operacji pacjent może stracić dużo krwi, a co za tym idzie, trzeba będzie przygotować dla niego zastępczą krew.
O tym, jakie są grupy krwi, można dowiedzieć się na przykład w punkcie oddawania krwi. Coraz więcej ludzi przekonuje się, że warto regularnie oddawać krew i w ten sposób pomagać ludziom będącym w potrzebie. Takie zachowanie świadczy o dużej wrażliwości i jest w naszych czasach bardzo potrzebne. Pielęgniarki pobierające krew w specjalnych punktach wiedzą, jakie są grupy krwi, gdyż każdego dnia mają styczność z niemal każdą z istniejących grup.
Wielu z nas nawet się nie zastanawia nad tym, jaką ma grupę krwi. Co, którzy regularnie ją oddają, zapewne pamiętają tę informację, jednak ludzie którzy nie chcą lub nie mogą oddawać krwi, często nawet nie mają pojęcia, jaka jest ich grupa. Nie jest to dla nich zbyt interesujące do czasu, aż ktoś się ich o to nie zapyta. Jeśli planują pobyt w szpitalu, powinni już zawczasu zorientować się jakie są grupy krwi i jaką grupę mają osobiście.
Również przyszli rodzice powinni wiedzieć, jaka jest ich grupa krwi. Prędzej czy później lekarz poprosi ciężarną kobietę, aby przyniosła wyniki badań na grupę krwi. Przyszła mama nie musi wiedzieć, jakie są grupy krwi, ale z pewnością powinna znać własną. Jest ona potrzebna po porodzie, kiedy istnieje ryzyko konfliktu serologicznego. Lekarze muszą mieć informacje na temat grupy krwi matki oraz dziecka i w razie potrzeby podać niezbędne przeciwciała.
O tym, jakie są grupy krwi, nie wiedzą wszyscy. Część ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje ich co najmniej kilka, ale nie są w stanie podać wszystkich. Nie wiedzą, ile jest dokładnie grup krwi i które z nich występują częściej, a które są rzadko spotykane i bardzo potrzebne w szpitalach. Niewielu jest ludzi którzy wiedzą, jakie są grupy krwi i potrafią wymienić je wszystkie. Tylko osoby, które na co dzień pracują w przychodniach i szpitalach, potrzebują tej wiedzy i są w stanie podać wszystkie istniejące grupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here