Jakie szkło wybrać

Sposób w jaki podaje się różne produkty ma istotne znaczenie podczas ich konsumpcji. Wystarczy spojrzeć na to jak jesteśmy obsługiwani w restauracji czy pubie. Kelner lub barman dobiera odpowiednie naczynie di odpowiedniego trunku. Tak jak w przypadku wina czy szampana będą to zupełnie różne kieliszki różniące się stopką, wysokością, szerokością a nawet grubością szkła tak w przypadku piwa będzie miało znaczenie czy kufel będzie prosty czy zaokrąglony ku górze. To jak szkło wpływa na doznania sensoryczne podczas degustacji wpływa na ostateczne wrażenie a co za tym idzie również i ocenę konsumenta. Szkło zaokrąglone ku górze będzie trzeba podawać w przypadku ciemniejszych, aromatycznych porterów czy stoutów. Pozostaje jeszcze pytanie czy ów zaokrąglony kufel powinien być wysoki czy niski. Wyższy kufel pomoże skoncentrować na swojej górze nuty zapachowe. Mowa tutaj o wysokim kuflu z węższą górą naczynia Niski kufel będzie posiadał szerszy wylot a co za tym idzie nuty zapachowe będą uwalniać się na szerszej powierzchni jednak będą one uciekać znacznie szybciej. Liczy się tutaj ponadto efekt wizualny. Już się tak przyjęło za pomocą telewizji i reklam, że jasne piwo podaje się w prostym kuflu, najlepiej z uchwytem. Co nie do końca jest słuszne. Kontantakt kufla z ciepłem dłoni jest bardzo wskazany, tak jak to ma miejsce przy piciu whiskey czy brendy. Ciepło pozwala ulatniać się substancjom wonnym oraz pomaga wydobyć pełnię trunku w jego smaku. Zimne, oszronione piwo nie ma tle smaku co w brew pozorom piwo ciepłe w temperaturze około 8 stopni Celcjusza. Niektóre piwa pije się nawet w temperaturze 12 stopni i więcej. Nie ma sensu zubażać dobrego smaku craftowego piwa zbyt długą obecnością na półce lodówki. Do każdego rodzaju alkoholu pasuje tak na prawdę inne szkło. Łatwo można zauważyć, że przy trunkach wysoko procentowych szkło jest proste. Nie mówiąc nawet o klasycznej wódce gdzie kieliszek jest ewidentnie prosty to w przypadku whishey jest podobnie. Szkło od whiskey różni się w tym przypadku jedynie swoimi gabarytami mimo, że alkohol wypełnia i tak maksymalnie jedną trzecią objętości naczynia.
Można oczywiście eksperymentować i pić trunki z naczyń wykonanych z innych materiałów. Istnieją przecież kufle wykonane z drewna czy gliny. To jest z pewnością coś dla fanów klimatów średniowiecznych czy Gry o Tron.
Szkło można również przyozdobić widoczne jest to raczej przy kieliszkach do wina, Stosuje się tutaj różne kolory stopek czy malunki na samych kielichach. Dodaje to pewnego waloru estetycznego. Biały malunek na szkle, w którym znajduje się czerwone wino prezentuje się dostojnie. Należy jednak uważać by nie dopuścić do przerostu formy nad treścią. Obecnie powstają coraz to nowsze warianty szkła do podawania alkoholu. Można to w szczególności zauważyć podczas różnego rodzaju okoliczności takich jak przykładowo targi piwne, które odbywają się w ciągu roku w większości dużych miast w kraju. Kosztują one w ów czas śmiesznie wysokie pieniądze jednak są tacy, którzy na pewno się skuszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here