Szał zakupowy, czyli jak nie ulec promocją

Nasze życie opiera się na konsumpcji.Niejeden z nas robił zakupy i trafił na promocje.Kupiliśmy dany produkt tylko dlatego, że był na promocji, a wcale go nie potrzebowaliśmy. Na tego typu chwyty marketingowe idziemy się na brać. Czy da rady być odpornym na wszelkiego rodzaju zniżki, promocje? Odpowiedź brzmi: tak. Jednym z ciekawych pomysłów jest robienie listy zakupów.

Konkretnie piszemy to co jest nam potrzebne i wychodzimy ze sklepów tylko z tymi rzeczami, które zapisaliśmy, a nie z produktami, których tak naprawdę nie potrzebujemy i często idą one na stracenie, bowiem kupujemy za dużo. Marnotrawienie jest coraz bardziej powszechne. Zanim coś kupujemy zastanówmy się czy będziemy wstanie to skonsumować, zanim upłynie data ważności produktu. W większych ilościach możemy kupować m.in. makarony, mąki, czy przyprawy, bowiem mamy pewność, że ich data ważności jest znacznie dłuższa, niż innych produktów.
Kiedy nadchodzą święta, ludzie zaczynają wariować.

Czasem miesiąc przed świętami wystawione są promocje na dane produkty. To właśnie w okresach świątecznych jest największy zbyt na przeróżne produkty. Zastanówmy się czy wszystko co jest na promocji jest nam naprawdę potrzebne. Wiele rzeczy typu dekoracje świąteczne, jesteśmy wstanie sami zrobić. Na Wielkanoc, zamiast kupować gotowe wydmuszki, możemy sami je zrobić. Tutaj nasuwa się pytanie, ale jak zrobić wydmuszkę? Nie każdy potrafi, ale każdy wie, że to skorupka jajka, którego zawartość została wydmuchana przez małą dziurkę. Może nie jest to przekonywujący argument, aby zaoszczędzić parę groszy, ale potraktujmy go jako przykład.

Teraz na poważnie, zamiast kupować choinkę możemy samemu ją wyhodować. Niestety wiąże się to z czasem jaki musi upłynąć, aby choinka była wystarczających rozmiarów. Możemy myśleć naprzód, dlatego zamiast zasadzić jedną choinkę, zasadźmy kilka, aby starczyło na kilka lat. Obecnie koszty choinki ok. dwu metrowej choinki wahają się w granicach pięćdziesięciu złotych. Patrząc z perspektywy kilku lat jesteśmy wstanie zaoszczędzić nawet trzysta złotych. Kolejną opcją jest sprzedaż takich choinek. Wkład w wyhodowanie nie jest duży, a ceny na rynku choinek stale rosną.

Sposobów na oszczędzanie jest mnóstwo, ale musimy pamiętać, aby robić to z głową, bowiem jeśli oszczędzanie będzie nas kosztowały dużo czasu to równie dobrze możemy w tym czasie pracować i zarabiać. Lepsze to będzie dla naszego portfela. Trzeba mieć świadomość kiedy naprawdę oszczędzamy i widzimy rezultaty, a kiedy pozornie oszczędzamy, a gotówki nadal nie widać. Liczy się zdrowy rozsądek i odpowiednie podejście do sprawy. I tu należy działać ostrożnie. Lepiej zastanowić się pięć razy nad kupnem przecenionego telewizora, bowiem cena ta może oślepić nasz rozum i nie będziemy wstanie opłacić podstawowych rachunków.

W oszczędzaniu liczy się również umiejętność gospodarowania oszczędzonymi pieniędzmi. To że odłożyliśmy sto złotych nie znaczy, że możemy je przeznaczyć na coś mało potrzebnego. Mądrym rozwiązaniem byłaby inwestycja w coś co jest nam potrzebne, bądź wymaga remontu. Idealną inwestycją, która zawsze popłaca jest inwestycja w samego siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here