Wybór wanny do Twojej łazienki

Osoby urządzające i remontujące swoje łazienki stają przed zadaniem ich umeblowania. Wykorzystuje się w tym celu nie tylko meble łazienkowe, ale przede wszystkim sprzęty sanitarne, przeznaczone do wykorzystania w tym właśnie pomieszczeniu. Ponieważ oferta dostępnych wanien poszerza się z każdym rokiem, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik zawierający garść najważniejszych porad. Dowiesz się z niego jakie są najczęściej wybierane kształty wanien, jak i gdzie należy je zamontować oraz jak wygląda ich obsługa w czasie codziennego użytku. 

Wanna – domowe SPA w jednym miejscu 

Wanny są wybierane chętniej niż kabiny prysznicowe. Powody ich popularności są oczywiste. Każda wanna może pełnić funkcję kabiny prysznicowej, jednocześnie pozwalając na przeprowadzanie bardziej zaawansowanych zabiegów czyszczących. Jeśli pragniesz urządzić domowe SPA, wówczas wanna jest wyborem idealnym. Tworzy bezpieczną przestrzeń, w której będzie mógł oczyścić nie tylko ciało, ale także umysł. 

Wybierając wannę istotna jest nie tylko kwestia rozmiaru, ale także jej kształtu, który powinien pasować do ilości wolnego miejsca na podłodze oraz kształtu pomieszczenia. Ponadto warto w trakcie wyboru wanny zwrócić uwagę na jej kształt oraz sposób wyprofilowania bryły. Wanna bowiem – wraz z umywalką, bidetem, kompaktem WC, kabiną prysznicową – powinna tworzyć spójną całość estetyczną i aranżacyjną. 

Rodzaje dostępnych wanien

Kształt to podstawowa klasyfikacja, którą stosują wszyscy producenci oraz dystrybutorzy wanien. Najpopularniejszym wyborem jest jest wanna prostokątna, którą z łatwością dopasujesz do swojego pomieszczenia. Popularnym wyborem są wanny prostokątne z zaokrąglonymi krawędziami, co nadaje im lekko owalny kształt. Wanny takie są najczęściej wybierane właśnie z uwagi na ich uniwersalne predyspozycje aranżacyjne i montażowe. 

Popularnym wyborem są także wanny wolnostojące, dedykowane do łazienek o stosunkowo dużych rozmiarach. Typowa wanna wolnostojąca ma prostą konstrukcję i kształt, opierający się na wzornictwie nowoczesnym lub epokowym. Znajdziesz zarówno minimalistyczne i wysoce atrakcyjne bryły, jak i wanny z rzeźbionymi nóżkami oraz filigranowymi wykończeniami. Wanna wolnostojaca jest zazwyczaj droższa od jej prostokątnych odpowiedników, jednak w wielu łazienkach jest to must-have. 

Wanna narożna to wybór osób dysponujących łazienką o niedużej powierzchni bądź o rozbudowanych kształtach. Jeśli w Twojej łazience znajduje się wnęka ścienna lub inne niezagospodarowane miejsce, wówczas warto pomyśleć o zamontowaniu w niej wanny narożnej. Wbrew pozorom rozmiary wanien narożnych nie różnią się zbytnio od rozmiarów standardowych kształtów. Są wygodne w użytkowaniu z uwagi na możliwość przyjmowania pozycji siedzącej lub półsiedzącej oraz obecność takich elementów praktycznych jak zagłówek lub wyprofilowane oparcie. 

Na koniec warto podkreślić, że oprócz wyboru kształtu wanny warto zwrócić uwagę na wykorzystane do jej wytworzenia materiały. Najpopularniejsze są wanny akrylowe, które odznaczają się niską wagą, dużą odpornością na uszkodzenia oraz łatwym czyszczeniem. Stosowane materiały to także żeliwo, stal, kamień oraz konglomerat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here