Jak założyć soczewki?

Soczewki kontaktowe to wspaniała alternatywa dla zwykłych okularów. Dziś osoby mające problemy ze swoim wzrokiem nie muszą już zmuszać się do noszenia okularów z bardzo grubymi szkłami, przez które oczy ulegają zmniejszeniu i cały wygląd zewnętrzny automatycznie się pogarsza. Soczewki kontaktowe są wygodne w użyciu, całkowicie bezpieczne i zdecydowanie praktyczne, bo niektóre z nich można nosić nawet podczas pływania czy uprawiania innych wymagających sportów. A jak założyć soczewki, jeśli nigdy wcześniej nie miało się z nimi do czynienia? Nie jest to aż tak trudne, jak wydaje się na samym początku.

Jeszcze przed założeniem soczewek kontaktowych należy bardzo dokładnie umyć ręce. Najlepiej zrobić to z pomocą naturalnego, antybakteryjnego mydła, niezawierającego chemicznych dodatków – jednym z najprostszych składów może się pochwalić wszystkim dobrze znane mydło szare, które w każdej aptece i sklepie kosmetycznym można dostać za kilka złotych. Dokładnie wyczyszczone, opłukane wodą ręce należy osuszyć ręcznikiem papierowym lub czystym ręcznikiem. Następnie można przejść do samego zakładania soczewek.

Soczewki najłatwiej zakładać zawsze w tej samej kolejności, czyli najpierw umieszczać jedną z soczewek np. w lewym oku, a dopiero potem przechodzić do prawego. Zmniejsza to prawdopodobieństwo pomylenia soczewek, które w zależności od tego, do jakiego oka są przeznaczone, mogą się od siebie różnić. Soczewkę kontaktową należy wyciągnąć z opakowania i sprawdzić, czy nie została ona przypadkiem wywinięta na drugą stronę, co niestety często się zdarza. Jeżeli po umieszczeniu jej pod źródłem światła brzegi zaczynają się wyginać, świadczy to o wywinięciu soczewki, którą w takim przypadku należy odwrócić na drugą stronę.

Następnym etapem będzie samo włożenie soczewki do oka. Palcami jednej dłoni należy przytrzymać delikatnie skórę występującą nad okiem, aby nie dopuścić do mrugania. Na samym końcu palca wskazującego drugiej ręki trzeba umieścić soczewkę kontaktową i przytrzymać ją pozostałymi palcami, aby przypadkiem nie spadła ona na podłogę. Zdecydowanym i jednocześnie w miarę delikatnym ruchem należy umieścić soczewkę kontaktową w oku, pamiętając o niemruganiu i kierując wzrok do góry, aby ułatwić sobie przeprowadzenie tej czynności. Powiekę można potem już delikatnie opuścić i pomrugać nią kilkukrotnie, aby pozwolić soczewce idealnie dopasować się do samego oka.

Dobrze założona soczewka kontaktowa nie będzie w ogóle wyczuwalna. Na pewno nie podrażni samego oka i nie spowoduje żadnego uczucia dyskomfortu – człowiek może niemalże od razu zapomnieć o tym, że przed chwilą sam ją sobie zakładał. Jeżeli jednak soczewki kontaktowe zostaną niepoprawnie wprowadzone do oczu, mogą oczywiście je podrażnić lub wywołać lekkie dolegliwości bólowe. W takiej sytuacji najlepiej od razu wyciągnąć soczewki kontaktowe z oczu i spróbować je założyć raz jeszcze. Praktyka czyni mistrza, dlatego im częściej się to robi, tym prędzej załapuje się prawidłową technikę, którą później można zastosować w dowolnym miejscu i w błyskawicznym tempie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here