Jak zrobić cydr jabłkowy?

Cydr to naprawdę wyjątkowy napój, który mimo zawierania w sobie alkoholu, jest na tyle lekki i przyjemny dla podniebienia, iż spokojnie można się nim raczyć nawet codziennie. Dobrze przygotowany kryje w sobie ogromną ilość właściwości odżywczych. Wykazuje się przede wszystkim docenianymi w dzisiejszych czasach właściwościami antyoksydacyjnymi, co oznacza, że jest w stanie usuwać nadmierną ilość wolnych rodników i zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry. Teoretycznie taki cydr można kupić w dowolnym sklepie spożywczym czy markecie z alkoholami, jednakże jego prawdziwy i wyjątkowy smak odkryją tylko ci, którzy zdecydują się na jego samodzielne utworzenie. A jak zrobić cydr?

Do przygotowania domowego cydru nie potrzeba wbrew pozorom wielu składników. To, co musi się w nim pojawić, to po prostu: jabłka, specjalistyczne droższe oraz pożywka dla drożdży. Ważenie cydru nie jest jakoś wyjątkowo skomplikowanym czy trudnym do zrealizowania procesem, jednakże o wiele bardziej problematyczne bywa samo wybranie dobrych jabłek. Bo to od jakości tych owoców może zależeć ostateczny smak i aromat samego napoju. Szukając właściwych jabłek, warto zdecydować się na mieszankę ich różnych gatunków i sięgnąć chociażby po siedem kilogramów jabłek kwaśnych i uzupełnić je ośmioma kilogramami jabłek słodkich. Tych słodszych powinno być oczywiście więcej, bo w przeciwnym wypadku cydr może wyjść zbyt kwaśny i gorzki. Smak jabłek warto wcześniej samemu sprawdzić, zanim zacznie się z nich przyrządzać swój pierwszy cydr.

Dobrze dobrane jabłka należy pokroić na mniejsze cząstki i umieścić w sokowirówce, aby wydostać z nich cały wartościowy i najsmaczniejszy sok. Owoców nie powinno się wcześniej obierać, gdyż to właśnie w ich skórce i tuż pod nią kryje się największa ilość witamin i minerałów, a szkoda by było, by nie dostały się one do samego cydru. Wyciśnięty z jabłek sok należy umieścić w specjalnym balonie (z założenia przeznaczonym do produkowania wina), a następnie uzupełnić go drożdżami oraz pożywką dla drożdży. Balon powinien zostać umieszczony w ciepłym i bezpiecznym miejscu o temperaturze wynoszącej niewiele ponad dwadzieścia stopni C. Trunek powinien spokojnie sobie leżakować i samodzielnie się fermentować – należy dać mu na to trochę czasu, uzbrajając się oczywiście w cierpliwość. Dopiero po upływie około trzech tygodni cydr będzie nadawać się do spożycia. Wtedy można przelać go do mniejszych szklanych butelek i umieścić w swojej piwniczce bądź obdarować ich częścią znajomych czy przyjaciół, którzy na pewno będą bardzo zadowoleni, gdy zupełnie za darmo otrzymają przygotowany w domowych warunkach trunek.

Jak zrobić cydr? Wbrew powszechnym przekonaniom nie jest to zadanie wymagające specjalnych umiejętności kulinarnych, znajomości alkoholowej branży czy posiadania nowoczesnych narzędzi do gotowania. Jedyną trudnością pojawiającą się podczas tworzenia alkoholi może być czas, który musi upłynąć, zanim będą one gotowe do spożycia. Warto jednak trochę poczekać, aby móc potem raczyć się takim domowym cydrem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here