akcesoria dla seniora
fot. Pixabay.com

Bycie seniorem bywa trudne. Jednak w dzisiejszym świecie również osobom starszym życie można znacznie ułatwić różnego rodzaju akcesoriami. Jakie więc wybrać, aby naszym rodzicom i dziadkom żyło się lepiej? Podpowiadamy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/pomoce-dla-seniora-akcesoria-ktore-ulatwia-mu-funkcjonowanie/

Jak ułatwić seniorowi codzienne funkcjonowanie?

W zależności od sprawności naszych dziadków i rodziców i tego, w jaki sposób się starzeją, możemy im ten proces znacznie ułatwić i jak najmocniej ich w tym wspierać. Niektóre osoby starsze zachowują sprawność nawet do dziewięćdziesiątki. Inne z kolei bardzo szybko podupadają na zdrowiu, a ich organizm nie jest w stanie sprostać nawet najprostszym do tej pory czynnościom. Jeśli szwankuje układ kostno-stawowy i poruszanie się bardzo na tym cierpi, seniorowi przyda się balkonik, który pomoże mu znów w miarę swobodnie się przemieszczać. Dzięki balkonikowi odciążony zostaje kręgosłup, senior ma lepszą równowagę oraz czuje się stabilniej na podłożu, po którym się porusza. Balkonik nie wymaga użycia dużej siły, nie musimy więc obawiać się, że będzie obciążał i tak mocno już wyczerpany organizm.

Innym, znacznie ułatwiającym życie sprzętem, są specjalne siedziska, które wykorzystywane są podczas kąpieli i służą przede wszystkim osobom, które nie są już w stanie samodzielnie stać pod prysznicem. Takie siedziska są bardzo stabilne, wytrzymałe i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Można na nich sadzać nawet osoby, które są bardzo otyłe.

Co jeszcze pomoże seniorowi?

Jeśli chodzi o sen, który w przypadku starszych osób również powinien być komfortowy i regenerujący, taki zapewnią specjalne poduszki ortopedyczne. Polecane są szczególnie seniorom, którzy zmagają się z chorobami układu kostno-stawowego, mają problemy z poruszaniem się, dokuczają im zwyrodnienia stawów lub po prostu odczuwają ból w różnych miejscach ciała. Jeśli senior ma problemy z samodzielnym wstawaniem z łóżka, warto również zamontować specjalne barierki i uchwyty, które bardzo wstawanie ułatwią. Dzięki temu damy naszym rodzicom czy dziadkom poczucie sprawczości i nie odbierzemy im samodzielności.

Seniorom, którzy zmagają się z zaburzeniami funkcji poznawczych lub u których rozwijają się choroby demencyjne, warto również kupić specjalny zestaw sztućców, talerzy, misek, tak, aby jak najdłużej chciały spożywać posiłki samodzielnie. To również da im duże poczucie komfortu i pozwoli im dłużej wytrwać we w miarę sprawnym funkcjonowaniu.

Zobacz też: http://www.modelato.pl/najlepsze-prezenty-dla-mamy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here