tarczyca

Choroby tarczycy dzisiejszych czasach zyskały miano niemalże epidemii dzisiejszych czasów. Jesteśmy nieświadomi, że nasze złe samopoczucie posiada źródło niewłaściwie funkcjonującej tarczycy, a dowiadujemy się o tym poprzez okresowo wykonywane badania krwi lub przy okazji diagnozowania innego schorzenia. Ogólny podział zaburzeń funkcjonowania tarczycy obejmuje podział na niedoczynność oraz nadczynność tarczycy. Czym jest nadczynność i niedoczynność tarczycy? Jakie są ich przyczyny i objawy? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/choroby-tarczycy-nadczynnosc-i-niedoczynnosc/ 

Nadczynność tarczycy – czym jest? 

Nadczynność jest przypadłością, w której hormony są produkowane w zbyt dużej ilości. Takie hormony to tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3). Ich podniesiony poziom prowadzi do wielu zmian rzutujących na ogólny stan naszego organizmu. Możemy odczuwać objawy związane ze strony układu nerwowego, taki jak nerwowość, utrata masy ciała, która nie jest spowodowana dietą czy zaburzeniami snu. 

Jakie są przyczyny i objawy nadczynności tarczycy? 

Przyczyną części problemów związanych z występowaniem nadczynności tarczycy jest występowanie chorób takich jak np. choroba Gravesa-Basedowa. 

Nie można również pominąć też silnych urazów psychicznych, które mają znaczny wpływ na nasze zdrowie. Mowa tutaj o skrajnych sytuacjach takich jak wypadki, śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy. 

Jeżeli chodzi o objawy, które mogą sugerować nadczynność tarczycy są to:

  • wole tarczycowe – powiększenie tarczycy, jest to bardzo częsty objaw
  • wytrzeszcz gałek ocznych
  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiet, oraz powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn
  • nerwowość, nadpobudliwość i niepokój
  • problemy ze snem, m. in. bezsenność
  • zmęczenie
  • obniżona koncentracja
  • utrata masy ciała do której mogą dołączyć biegunki, oraz przewrotnie większy apetyt
  • potliwość
  • osłabienie mięśniowe
  • uczucie wzmożonego ciepła
  • problemy ze wzrokiem takie jak podwójne widzenie, podrażnienie, łzawienie, jaskra i światłowstręt
  • drgawki, drżenie rąk oraz kołatanie serca

Niedoczynność tarczycy – czym jest? 

Niedoczynność tarczycy zwana też chorobą Hashimoto jest to coraz częściej diagnozowana przewlekła choroba tarczycy, która rozwija się na podłożu zjawisk autoimmunologicznych. 

Niewłaściwie funkcjonujący układ immunologiczny syntetyzuje przeciwciała, które skierowane są przeciwko komórkom tarczycy. Prowadzi to do powstawania zaburzeń pracy tarczycy oraz zmniejszenia syntezy hormonów tarczycy. Ogromną rolę przy leczeniu choroby Hashimoto jest odpowiednia dieta. 

Niedoczynność tarczycy objawy i przyczyny 

Przyczyny niedoczynności tarczycy są bardzo zróżnicowane. Ich ustalenia oraz zlokalizowanie jest pierwszym krokiem do podjęcia odpowiedniego i efektywnego leczenia. Bardzo częstą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. To przewlekłe zapalenie tarczycy, które upośledza funkcjonowanie. Choroba ta jest bezbolesna, jednak skukceswynie niszczy tarczycę, powodując, że produkuje ona coraz mniej hormonów. 

Objawy w przypadku niedoczynności tarczycy są bardzo zróżnicowane i często bardzo niespecyficzne. W zasadzie, diagnostycznym objawem taki choroby jest wynik krwi na obecność hormonów tarczycowych. 

Zobacz też: http://www.modelato.pl/skad-biora-sie-zmiany-zwyrodnieniowe-jakie-sa-ich-przyczyny-i-sposob-leczenia/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here