jakie są objawy niewydolności nerek?
fot. Pexels.com

Nerki to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Oczyszczają organizm z toksyn i filtrują krew. Co się dzieje, jeśli przestają prawidłowo funkcjonować? Czym grozi niewydolność nerek?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/niewydolnosc-nerek-objawy-leczenie/

Skąd się bierze niewydolność nerek?

Nerki to parzysty organ będący częścią układu moczowo-płciowego. Jest istotnym narządem dla organizmu człowieka, ponieważ pomaga oczyścić go z niechcianych toksyn i produktów przemiany materii oraz odpowiednio przefiltrować krew. Gdy wymienione funkcje tracą swoje zdolności, mówimy o niewydolności nerek. Co sprawia, że praca tego parzystego narządu ulega pogorszeniu? Nerkom szkodzą niektóre leki oraz alkohol w dużych ilościach. Za ich gorszy stan mogą odpowiadać także choroby jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Niewydolność nerek mogą również spowodować ich urazy mechaniczne oraz przewlekłe odwodnienie organizmu.

Objawy niewydolności nerek

Po czym poznać, że nerki stają się niewydolne? Schorzenie często na początku odbywa się bezobjawowo. Charakterystycznymi dla niewydolności nerek objawami są między innymi zatrzymywanie się wody w organizmie objawiające się często obrzękiem kostek i podudzi oraz mniejsza objętość wydalanego moczu. W ramach schorzenia zaobserwować można także senność, wymioty, drgawki, ból w klatce piersiowej i dezorientacja.

Diagnostyka niewydolności nerek

Jednym ze sposobów pomocnych przy diagnozie niewydolności nerek jest pomiar objętości spożywanych płynów oraz wydalanego moczu – w domowych warunkach liczymy wypite litry wody oraz ilość pozbywanego się z nas płynu. W ten sposób można ocenić czy nasz organizm usuwa z siebie większość wody, czy jednak ta kumuluje się w różnych zakamarkach ciała. Aby ocenić stan nerek, należy przede wszystkim wykonać badania laboratoryjne krwi oraz ogólne moczu wraz z osadem. W celu przeprowadzenia prawidłowej diagnostyki lekarz zleca również badania obrazowe m.in. USG czy rezonans magnetyczny oraz pobranie wycinku tkanki z nerki.

Zobacz także: http://www.modelato.pl/kto-jest-narazony-na-demencje/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here