Zespoły weselne grają wszystko, od szeroko pojętej muzyki rozrywkowej, poprzez muzykę taneczną, disco, po jazz. Repertuar zespołu powinien być bardzo zróżnicowany i stale uzupełniany o popularne radiowe utwory. Liczy się elastyczność w spełnianiu muzycznych oczekiwań młodej pary. Zespół na długo przed dniem ślubu ustala z klientami listę utworów, które zostaną zagrane w dniu wesela, pomiędzy obiema stronami zostaje spisana umowa.
Zespół weselny w ciągu jednego wieczoru jest w stanie zarobić od 3 do 10 tys. złotych. Oczywiście ta suma zostaje podzielona pomiędzy członków zespołu, ponadto muzycy muszą opłacić koszty związane z dojazdem, ewentualnym noclegiem, wydatki związane z prowadzeniem firmy, itp. Nie da się jednak ukryć, że w porównaniu ze średnimi miesięcznymi zarobkami wykształconego muzyka pracującego w filharmonii (od 1,5 do 2,5 tys. złotych na rękę), jest to pokaźna suma.
By stać się członkiem zespołu weselnego nie trzeba być profesjonalistą, jest to zarówno praca dla muzyka posiadającego kierunkowe wykształcenie, jak i dla amatora. W wielu przypadkach ta forma zarabiania pieniędzy staje się dodatkiem dla codziennie wykonywanej pracy. W ten sposób łatwo ,,sobie dorobić”. Dla początkujących muzyków może być to świetna okazja by nabyć scenicznego doświadczenia oraz poprzez ćwiczenie się w graniu i śpiewaniu stale rozwijać się, a dzięki temu nie wyjść z wprawy.
Najwięcej zleceń dla zespołów weselnych pojawia się w okresie letnim, kiedy to młode pary najczęściej decydują się urządzić przyjęcie weselne. Zespół powinien postawić na dobrą reklamę, posiadać stronę internetową i wykazać się dużą elastycznością i dostępnością. W wielu przypadkach po pewnym czasie, zespoły weselne ewoluują w zespoły muzyczne, oferując znacznie szerszy wachlarz usług, koncertując na różnego rodzaju eventach, spotkaniach biznesowych, studniówkach itd. Wielu znanych muzyków stawiało swoje pierwsze kroki w weselnych lub eventowych zespołach, znaczy to, że bycie członkiem takiego zespołu może stać się początkiem muzycznej kariery.