Stosowanie tamponów

Wśród młodych nastolatek nadal panuje niepewność co do używania tamponów podczas miesiączki. Wciąż krążą głęboko zakorzenione mity do co ich stosowania. Najbardziej popularnym z nich jest ten, że tampony nie są przeznaczone do stosowania przez dziewice, a najlepiej jedynie przez kobiety po przebytej ciąży. Jak więc jest naprawdę z tymi tamponami?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rozmiarów tamponów. Jako pierwsze warto wypróbowywać te w wersji mini. Nie ma tutaj znaczenia czy jesteś dziewicą czy nie. Tak na prawdę tampony mogą być stosowane już podczas pierwszej miesiączki. Przypadki, w których następuje przerwanie błony dziewiczej są bowiem bardzo rzadkie i tylko następuje to wtedy, kiedy jest ona ekstremalnie cienka. Jeżeli jednak, aplikacja nawet tych najmniejszych tamponów, sprawia nam ból, powinno się rozważyć, dla własnego komfortu, wstrzymania z ich stosowaniem, aż do rozpoczęcia współżycia.

A co ze stosowaniem tamponów na noc?
Generalnie nie ma przeciwwskazań do stosowania ich na noc. Chyba, że planujemy spać bardzo długo. Wiadome jest, że nie powinno się trzymać tamponu w ciele przez zbyt wiele godzin gdyż nie jest do zdrowe i zgodne z zasadami higieny. Jeżeli zdecydujemy się jednak, na zastosowanie go na noc, należy koniecznie pamiętać by zaaplikować go zaraz przed pójściem spać i wymienić od razu po przebudzeniu.

Mitem jest również stwierdzenie, że tampon może przemieścić się w głąb ciała, ponieważ szyjka macicy jest zbyt wąska żeby przepuścić tampon.

Jeżeli już uświadommy sobie jak to jest naprawdę z tymi tamponami, warto wiedzieć, że tak jak we wszystkich przypadkach kluczem do komfortu jest prawidłowe stosowanie. Prawidłowo przeprowadzona aplikacja, odpowiednio dobranego rozmiaru nie jest bolesna. Trzeba pamiętać jednak o kilku podstawowych zasadach, jak założyć tampon.
Przede wszystkim należy pamiętać o sterylności i higienie. Tampon odpakowujemy dopiero w momencie zakładania i wyłącznie czystymi rękami.
Przy samej aplikacji nie należy się stresować, to nic strasznego. Miliony kobiet na świecie tak właśnie radzą sobie podczas krwawienia miesiączkowego. Najlepiej więc rozluźnić mięśnie i przyjąć wygodną dla nas pozycje, może ona być siedząca, możemy też kucnąć lub stanąć. Następnie przytrzymując tampon dwoma palcami, tak żeby sznureczek zwisał na dół, należy powoli go wsunąć pacem wskazującym pod kątem około 45 stopni. Należy pamiętać żeby tampon wsunięty był tak, żeby stał się dla nas nieodczuwalny, a sznureczek znajdował się na zewnątrz ciała. Niektóre tampony mają dołączony do opakowania specjalny aplikator, który trochę ułatwia aplikacje, nie jest to jednak warunek konieczny, gdyż założenie tamponu bez niego również jest proste.
Wyciągnięcie tamponu jest jeszcze łatwiejsze. Po prostu należy pociągnąć za sznureczek i zużyty tampon wyrzucić do kosza. Koniecznie należy tampony wyrzucać do kosza, wrzucenie go do muszli może spowodować zapchanie się rur. Nie należy się również martwić o urwanie się sznureczka, zdarza się to ekstremalnie rzadko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here