System ERP

System ERP z angielskiego enterprise resources planning to system internetowy umożliwiający planowanie i zarządzanie przedsiębiorstwem oraz jego poszczególnymi gałęziami, np. sprzedażą, zaopatrzeniem, kadrami oraz produkcją i finansami. System ren pozwala planować następujące po sobie ruchy i płynnie zarządzać firmą.

Budowa systemu ERP

System zbudowany jest z jednej bazy danych oraz poszczególnych modułów, które swoje działanie opierają na informacjach zawartych w bazie danych.

Każdy z modułów odpowiada za daną funkcję, którymi mogą być:
– przechowywanie i zarządzanie informacjami,
– zaopatrzenie oraz sprzedaż towarów,
– planowanie etapów produkcji i jej obsługa,
– zarządzanie kadrami oraz finansami,
– zarządzanie transportem oraz projektami. System ERP można modyfikować i dobrać poszczególne moduły do konkretnego przedsiębiorstwa i jego potrzeb.

Jakie korzyści daje system informatyczny?

Korzyści, jakie daje system ERP zależne są od danej firmy i celów, jakie ma ona wyznaczone. Jedną z korzyści jest oszczędność czasu wynikająca z mniejszej ilości czasu, jaka potrzebna jest do realizacji zlecenia. Dzięki systemowi zmniejsza się koszt pracy, ponieważ można zmechanizować niektóre etapy i zaplanować dokładną ilość materiałów, jakie trzeba kupić. System pozwala zminimalizować straty wynikające z wynajmu magazynu, w którym przechowywany byłby nadmiar materiałów. Dzięki ERP pracownicy mają łatwiejszy dostęp do danych, które jednocześnie są bezpieczne i nie wpadną w niepowołane ręce. Dzięki systemowi informatycznemu na linii produkcyjnej nie pojawiają się pomyłki. Informacje zawarte w jednym miejscu pozwalają na szybkie podjęcie ważnych decyzji i usprawniają obsługę klientów.

Cena systemu informatycznego

Cena systemu uzależniona jest od rodzaju przedsiębiorstwa oraz jego potrzeb. Wdrażając system, należy określić elementy, jakie objęte są inwestycją. Podstawowy system umożliwia wystawianie faktur oraz zarządzanie magazynek, a także kadrą i sprzedażą. Cena takiego systemu wynosi kilkadziesiąt złotych miesięcznie, czyli około kilkuset złotych w ciągu roku. Cena rozbudowanego systemu ERP uzależniona jest od tego, jakie elementy wchodzą w jego skład oraz od indywidualnego cennika firmy zajmującej się systemami informatycznymi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here