Legalność oraz szeroka dostępność alkoholu sprawiają, że picie wydaje nam się zupełnie normalnym, a czasem wręcz pożądanym zachowaniem. Toasty stanowią nieodłączną część wielu kulturowych rytuałów i zwyczajów, takich jak świętowanie zaślubin, jubileuszy, sukcesów zawodowych, a nawet chrzcin. Jednocześnie czynność ta staje się coraz bardziej demokratyczna – choć przez lata spożywanie alkoholu było przede wszystkim domeną mężczyzn, dzisiaj trudno dopatrzeć się znaczącej różnicy we wzorcach dotyczących obu płci. Stąd coraz częściej do gabinetów i ośrodków terapeutycznych trafiają uzależnione panie. Czym różni się alkoholizm kobiet od alkoholizmu mężczyzn?
Odrzućmy stereotypy
Myśląc o alkoholikach, najczęściej automatycznie przywołujemy w myślach ich najbardziej stereotypowy wizerunek, czyli brudnych, zaniedbanych bezdomnych zaczepiających przechodniów z prośbą o kilka złotych na tani trunek. Z tego powodu często jesteśmy skłonni bagatelizować objawy uzależnienia u osób, które nie wpisują się w ten schemat. Tymczasem w naszym społeczeństwie przybywa tzw. alkoholików wysokofunkcjonujących, czyli posiadających dobrą pracę, wyróżniających się schludnym wyglądem i cieszących się powszechnym szacunkiem. Oprócz tego coraz większy odsetek nałogowców stanowią kobiety. Nierzadko takie, których nikt nie podejrzewałby o problem z substancjami psychoaktywnymi: troskliwe matki, odnoszące sukcesy właścicielki firm oraz ambitne pracownice korporacji.
Alkoholizm kobiet – przyczyny
W przypadku mężczyzn powodami sięgania po kieliszek często są kwestie społeczne. Panowie piją pod naciskiem kolegów, a także by się dowartościować, dodać sobie odwagi oraz pewności siebie. Z kolei panie zwykle spożywają alkohol, aby zagłuszyć negatywne, trudne emocje. Przemęczone gospodynie domowe otwierają butelkę wina, by sprawić sobie przyjemność po kolejnym wyczerpującym dniu, a także by odreagować frustrację i niespełnione ambicje. Kobiety zapijają problemy małżeńskie, konflikty z przyjaciółmi i rodziną oraz stres związany z pracą zawodową.
Jak piją kobiety?
Według https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/alkoholizm-kobiet/ wzorce picia kobiet również różnią się od tych, które prezentują przedstawiciele płci męskiej. Panie statystycznie częściej piją same i ukrywają się ze swoim nałogiem. Rzadziej się upijają i raczej nie spożywają środków odurzających wyłącznie „dla towarzystwa”. Jako że w ich przypadku często kończy się na jednym lub kilku kieliszkach wina przed snem, ich problem często jest zupełnie niewidoczny dla otoczenia.
Zdradliwa biologia
Paniom często wydaje się, że mogą pić tyle samo, co ich koledzy. Tymczasem biologia jest nieubłagana i działa na zdecydowaną niekorzyść spożywających alkohol kobiet. W ciałach przedstawicielek płci żeńskiej znajduje się więcej tłuszczu i mniej wody niż u mężczyzn – a to właśnie w tej ostatniej rozpuszcza się alkohol. Mniejszą aktywność wykazuje również dehydrogenaza alkoholowa, czyli enzym odpowiedzialny za metabolizowanie tej substancji. Jakby tego było mało, problemem mogą być także wahania hormonów podczas miesiączki lub pod wpływem pigułek antykoncepcyjnych, wzmagające toksyczne działanie alkoholu. Wszystkie te różnice sprawiają, że u kobiet-alkoholiczek negatywne skutki zdrowotne pojawiają się znacznie szybciej niż u nadużywających alkoholu mężczyzn. W związku z tym pijące panie żyją o ok. 15 lat krócej niż panowie.
Przeczytaj też: http://abc-augustow.pl/mechanizmy-uzaleznien/
Alkoholizm kobiet – wyzwania w leczeniu
Choć w grupach osób uczęszczających na terapię lub mityngi AA jest coraz więcej kobiet, wciąż stanowią one zdecydowaną mniejszość pacjentów. Niestety alkoholiczki rzadko zgłaszają się na profesjonalne leczenie, wybierając ukrywanie i wypieranie swojego problemu. Problemem bywa brak wsparcia bliskich – mężowie i partnerzy często opuszczają swoje chore partnerki, zaś reszta rodziny nie zawsze jest gotowa na zajęcie się dziećmi podczas ich pobytu w placówce. Panie boją się też stygmatyzacji oraz ocen społecznych. Dodatkowo problemem może być niedostosowanie standardowych metod terapeutycznych do specyficznych potrzeb przedstawicielek płci żeńskiej. Wybierając ośrodek leczniczy, warto upewnić się, że jest on otwarty na różnorodne wymagania i traktuje swoich pacjentów indywidualnie.