Zespół Aspergera to dysfunkcja, łagodna odmiana autyzmu. Objawia się trudnością w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Początkowo może nie dawać o sobie znać lub mieć łagodny przebieg. Nie znaczy to jednak, że należy zbagatelizować problem.
Jakie są przyczyny zespołu Aspergera?
Zespół Aspergera to dość nowe schorzenie, które nie zostało jeszcze dokładnie zbadane. Specjaliści mają problem z określeniem dokładnej przyczyny tej dysfunkcji. Najczęściej jednak wskazują na czynniki genetyczne.
Istnieją również spekulacje mówiące o tym, że zespół Aspergera powstaje w wyniku ekspozycji na teratogeny w pierwszych 8 tygodniach, od zapłodnienia. Zaliczamy do nich:
- toksoplazmozę,
- urazy okołoporodowe,
- dziecięce porażenie mózgu,
- uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.
Przeczytaj też: http://www.modelato.pl/picie-wody-jak-zachecic-do-niej-dziecko/
Jak objawia się zespół Aspergera?
Kluczowym objawem dzieci, które borykają się z zespołem Aspergera są problemy z nawiązaniem znajomości z innymi ludźmi. Takie osoby z jednej strony chcą posiadać przyjaciół, ale nie są w stanie nawiązać żadnej relacji. Nie potrafią funkcjonować w grupie, nie są w stanie dostosować się do obowiązujących reguł. Za to są bardzo inteligentne, interesują się zwykle jedną tematyką.
Kolejnym objawem zespołu Aspergera jest używanie sztywnego języka oraz monotonna mowa. Poza tym posiadają doskonałą pamięć, dzięki czemu mają niezwykłe wyniki w nauce. Zdecydowanie bardziej wolą spędzać czas z dorosłymi, niż rówieśnikami. Unikają kontaktu wzrokowego, ich mimika jest skąpa, tak samo jak gestykulacja.
Dzieci z zespołem Aspergera mają nadmiernie stereotypowe zachowania. Mowa tutaj o powtarzaniu tych samych czynności, za każdym razem w ten sam sposób. W ten sposób mają poczucie komfortu psychicznego. Takie osoby mają niską samoocenę, ale za to stawiają sobie wysoko poprzeczkę. Są perfekcjonistami. Nie są w stanie pogodzić się z porażką oraz nie są w stanie znieść myśli, że coś zostało nieskończone. Łatwo popadają we frustrację, wtedy mogą utracić panowanie nad sobą.
Źródło: https://www.zdrowedzieci.pl/